Matematik öğretmenlerinin özel öğrenme güçlüğü olan öğrencilerle destek eğitim odasında yürüttükleri matematik öğretim sürecinin incelenmesi
An investigation of mathematics teachers' mathematics teaching process with students with special learning disabilities in the support education room
- Tez No: 996389
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA YULET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, ortaokul matematik öğretmenlerinin destek eğitim odasında özel öğrenme güçlüğü tanısı konulmuş kaynaştırma öğrencilerine yönelik yürüttükleri eğitsel müdahalelerin ve bu öğrencilerin eğitim öğretim sürecine ilişkin görüş ve önerilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden bütüncül çoklu durum deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2024-2025 eğitim öğretim döneminde Van ilinde üç farklı ortaokulda görev yapmakta olan üç ortaokul matematik öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan öğretmenlerin seçiminde ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi ortaokullarda matematik öğretmenliği yapıyor olmak, en az bir özel öğrenme güçlüğü olan öğrenciye destek eğitim odasında ders veriyor olmak ölçüt olarak belirlenmiştir. Veriler uzman görüşleri alınarak geliştirilen kişisel bilgi formu, yarı yapılandırılmış görüşme formu, katılımcı olmayan yarı yapılandırılmış gözlem, araştırmacı günlüğü ve video kayıtları yoluyla elde edilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen veriler içerik analizi ile gözlem verileri ise betimsel analiz tekniği ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda öğretmenlerin destek eğitim odasında gerçekleştirdikleri derslerde bireyselleştirilmiş eğitim planına uygun ilerlemedikleri ve planlama sürecini etkili yürütemedikleri, eğitim sürecinde ağırlıklı olarak geleneksel yöntemleri kullanmakla birlikte öğrenciyi matematik öğretiminde aktif tutan farklı yöntem ve tekniklere de yer verdikleri belirlenmiştir. Değerlendirme sürecinde öğretmenlerin düzenli aralıklarla değerlendirme yapmadıkları, çok yönlü değerlendirmelerde bulunmadıkları ve değerlendirmelerini yazılı hale getirmedikleri ortaya çıkmıştır. İş birliği sürecinde ise öğretmenlerin diğer öğretmenler, idare ve veliler ile iş birliği geliştirdiği ancak bu iş birliğinin kısıtlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca öğretmenler destek eğitim hizmetine ilişkin akademik, fiziksel, sosyal ve maddi boyutta birçok sorunu dile getirmişler ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerileri sunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The study aims to examine the instructional interventions implemented by elementary mathematics teachers for mainstreamed students diagnosed with specific learning disabilities in resource rooms, as well as their opinions and suggestions regarding these students' educational processes. The case study design, one of the qualitative research methods, was employed in the research. The study group consisted of three elementary mathematics teachers working in three different public middle schools in Van during the 2024-2025 academic year. Criterion sampling was used in the selection of the participating teachers. The criteria included being a mathematics teacher in a public middle school affiliated with the Ministry of National Education and providing instruction in a resource room to at least one student with a specific learning disability. The data were obtained through a personal information form, a semi-structured interview form, a non-participant semi-structured observation, a researcher diary, and video recordings, all developed based on expert feedback. The data collected through semi-structured interviews were analyzed using content analysis, whereas the observation data were analyzed through descriptive analysis. The findings revealed that, during their lessons in the resource room, teachers did not progress in alignment with the individualized education plan and were unable to conduct the planning process effectively. Although teachers predominantly used traditional methods in the instructional process, they also employed various methods and techniques that encouraged students to actively engage in mathematics learning. In the assessment process, it was found that teachers did not conduct regular assessments, did not perform multidimensional evaluations, and did not document their assessments in written form. Regarding collaboration, teachers developed cooperation with other teachers, administrators, and parents; however, this collaboration was found to be limited. In addition, teachers reported various problems related to resource room services in academic, physical, social, and financial dimensions and offered solution suggestions for these issues.