THE RELATİONSHİP BETWEEN FEAR OF CHİLDBİRTH AND CAESAREAN SECTİON
DOĞUM KORKUSU İLE SEZARYEN ARASINDAKİ İLİŞKİ
- Tez No: 996391
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CALİRE HOOKS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anglıa Ruskın Unıversıty
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
Özet
Özet Giriş: Son 30 yılda dünya genelinde sezaryenle doğum yapan kadınların sayısı artmıştır. Bu artışın nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte, annenin isteği üzerine yapılan sezaryen oranlarındaki artış, dünya çapında yaygın bir klinik sorun olarak giderek daha fazla dikkat çekmektedir. Buna ek olarak, tokofobi, anne-bebek bağı ve annenin ruh sağlığı üzerindeki etkilerinin yanı sıra, gebeliğin sonlandırılması veya tamamen kaçınılması gibi ciddi komplikasyonlara da yol açabilir ve hamile kadınların yaklaşık beşte birinin bundan etkilendiği tahmin edilmektedir. Amaç: Bu çalışmanın amacı, literatürde, çok doğumlu ve ilk kez doğum yapan kadınlar arasında doğum korkusu ile sezaryenle doğum (elektif veya acil) arasında herhangi bir ilişki olup olmadığını değerlendirmektir. Yöntemler: EMBASE, MEDLINE, PsychINFO ve CINAHL veritabanlarında eleştirel bir literatür taraması yapılarak, Ocak 2007 ile Eylül 2017 tarihleri arasında yayınlanmış, hakemli birincil çalışmalar belirlenmiştir. Aramada kullanılan anahtar kelimeler şunlardı: doğum korkusu, doğumda korku veya kaygı, sezaryen veya doğum, tokofobi ve tokofobi, doğum korkusu, doğumla ilgili korku; bu kelimeler eşanlamlılarıyla birlikte arandı. Sonuçlar: Bu eleştirel literatür taramasına toplam 6 makale dahil edildi. Üç tema belirlenmiştir: 1) Doğum korkusu ve nedenleri, 2) Bir doğum şekli olarak sezaryen, 3) Sezaryen ile ilişkili doğum korkusu. Hamile kadınlar, doğuma karşı kendilerine güven duymadıkları için normal doğumun zor olduğu sonucuna varabilirler; ayrıca seçilen çalışmalardaki hamile kadınlara göre, doğum zamanını bilmeme korkusu veya hastaneye geç kalma korkusu da tespit edilmiştir. Sonuçlar: Bu derlemenin bulguları, doğumla ilgili anne korkusu ve kaygısının ana nedeninin, anne ve bebeğe zarar verme korkusu ile doğum bakımının kalitesine ve personelin bağlılığına duyulan güvensizlik olduğunu vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
Abstract Background : Globally, the number of women delivering caesarean section has increased over the past 30 years.Although the causes for these increases remain unclear, the increased in caesarean section rates for maternal request have gained growing attention as a common clinical problem worldwide.In addition, tocophobia can cause serious complications such as termination or avoidance of pregnancy altogether, in addition to the implications on maternal-infant attachment and maternal mental health and it is estimated that approximately one fifth of pregnant women are affected. Aim : The aim of this study is to assess if the literature suggests there is any association between fear of childbirth and giving birth by caesarean section delivery (elective or emergency) among multiparous and primiparous women. Methods : Methods: A critical literature review of EMBASE, MEDLINE, PsychINFO and CINAHL databases was identified peer- reviewed, primary studies published between January 2007 and September 2017.The keywords in the search were; fear of childbirth, fear or anxiety in childbirth, caesarean section or delivery, tokophobia and tocophobia, fear of delivery, childbirth-related fear and were searched alongside synonyms. Results : A total of 6 articles were included in this critical literature review.Three themes were identified: 1) Fear of childbirth and causes, 2) As a mode of birth, caesarean section, 3) Fear of childbirth associated with caesarean section. Pregnant women can be concluded that normal birth is troublesome because of lack of self-confidence to tackle birth, and additionally according to pregnant women of selected studies, fear of not knowing the time of birth or fear of being late to the hospital was determined. Conclusions : The findings of this review emphasised that the main reason of maternal fear and anxiety related to birth are due to fear of damaging mother and baby and lack of confidence in the quality of maternity care and personnel commitment.