Kadın psikolojik danışmanların sosyal kaygı ve otomatik düşünce düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between social anxiety and automatic thought levels of female psychological counselors
- Tez No: 996396
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ÖZTAN ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı, kadın psikolojik danışmanların sosyal kaygı ve otomatik düşünce düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel (korelasyonel) tarama modelindedir. Araştırmanın örneklemi yaşları 23-61 aralığında değişen, Kocaeli ilinde görev yapan 291 kadın psikolojik danışmandan oluşmaktadır. Veriler ''Kişisel Bilgi Formu'', ''Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği'' ve ''Otomatik Düşünceler Ölçeği'' ile toplanmıştır. Veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Analizlerde betimsel istatistikler hesaplanmıştır. Bağımsız Örneklemler için T-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Pearson Korelasyon Katsayısı ve Basit Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda katılımcıların Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği ile ölçeğin korku/kaygı ve kaçınma alt boyutları ile Otomatik Düşünceler Ölçeği toplam puanlarında; yaş, ilişki durumu, eğitim durumu ve kurum türü değişkenleri açısından anlamlı bir farklılık olmadığı saptanmıştır. Katılımcıların sosyal kaygı ve korku/kaygı puanlarında kıdem ve mezuniyet bölümü değişkenlerine göre; otomatik düşünce puanlarında kademe ve mezuniyet bölümü değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık olduğu ortaya koyulmuştur. Sosyal kaygı ve otomatik düşünceler arasında pozitif yönde, orta düzeyde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Son olarak, otomatik düşünce değişkeninin sosyal kaygının anlamlı bir yordayıcısı olduğu tespit edilmiştir. Araştırmadan elde edilen tüm bulgular ulusal ve uluslararası alanyazın ışığında incelenmiş, araştırmacıya ve uygulamaya yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the levels of social anxiety and automatic thoughts among female psychological counselors. The research was designed as a correlational survey, one of the quantitative research methods. The sample consisted of 291 female psychological counselors aged between 23 and 61 working in the province of Kocaeli. Data were collected using the“Personal Information Form,”the“Liebowitz Social Anxiety Scale,”and the“Automatic Thoughts Questionnaire.”The data were analyzed using the SPSS software package. Descriptive statistics were calculated, and Independent Samples t-Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Pearson Correlation Coefficient, and Simple Linear Regression Analysis were performed. The analyses revealed no significant differences in participants' total scores on the Liebowitz Social Anxiety Scale and its fear/anxiety, avoidance subscales, as well as on the Automatic Thoughts Questionnaire, in relation to age, relationship status, educational level, or type of institution. However, significant differences were found in social anxiety and fear/anxiety scores based on professional seniority and undergraduate major, and in automatic thought scores based on institutional level and undergraduate major. A positive, moderate, and statistically significant correlation was identified between social anxiety and automatic thoughts. Finally, automatic thoughts were found to be a significant predictor of social anxiety. All findings were discussed in light of the national and international literature, and recommendations for researchers and practitioners were provided.