Perde arkasında ekoloji
Ecology behind the scenes
- Tez No: 996400
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, çevre sorunlarının sinemadaki temsillerini ekolojik düşünce çerçevesinde incelemekte; çevre etiği, ekososyalizm, derin ekoloji, tinsel ekoloji, toplumsal ekoloji ve ekofeminizm gibi yaklaşımların sinemasal karşılıklarını tartışmaktadır. Çalışmanın temel amacı, sinemanın çevresel bilinç oluşturmaktaki rolünü ve insan ile doğa arasındaki ilişkiyi yeniden tanımlayan bir anlatı biçimi olarak ekosinemayı kavramsal düzeyde değerlendirmektir. Araştırma, nitel çözümleme yöntemiyle 2000 sonrası döneme ait çevre temalı sekiz dünya filmi üzerinden yürütülmüştür. İncelenen filmler, çevre–ekoloji ilişkisini farklı temalar ve ideolojik perspektifler üzerinden ele almaları nedeniyle seçilmiş ve tür, dönem ve anlatı farklılıklarına rağmen karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Bu analizlerde, filmlerin doğa–insan ilişkisini temsil etme biçimleri, çevre bilinci oluşturma stratejileri ve ekolojik söylemleri değerlendirilmiştir. Çalışmada sinema, çevre sorunlarını görünür kılan ve izleyiciyi ekolojik bir özne olarak konumlandıran güçlü bir kültürel araç olarak ele alınmıştır. Kuramsal çerçevede etik teması öne çıkmakta olup, Des Jardins'in (2006) çevre etiği sınıflandırmasını temel almaktadır. Bu bağlamda doğa, sinemada edilgen bir arka plan olmaktan çıkarak anlatının etkin bir bileşeni olarak değerlendirilmektedir. Çalışma, çevre temalı filmlerin yalnızca ekolojik yıkımı görünür kılmakla kalmadığını, insan–doğa ilişkisini sorgulayan ve çevresel sorunlara yönelik etik bir farkındalık geliştiren anlatılar da sunduğu anlaşılmaktadır. ANAHTAR KELİMELER Çevre, Çevreci Sinema, Ekosinema, Çevre Etiği, Ekolojik Düşünce.
Özet (Çeviri)
This study examines the representations of environmental issues in cinema within the framework of ecological thought; it discusses the cinematic counterparts of approaches such as environmental ethics, ecosocialism, deep ecology, spiritual ecology, social ecology, and ecofeminism. The main aim of the study is to conceptually evaluate the role of cinema in raising environmental awareness and ecocinema as a narrative form that redefines the relationship between humans and nature. This research was conducted using qualitative analysis methods on eight post-2000 world films with environmental themes. The films were selected because they address the relationship between environment and ecology through different themes and ideological perspectives, and were analyzed comparatively despite differences in genre, period, and narrative. In these analyses, the ways in which the films represent the relationship between nature and humanity, their strategies for raising environmental awareness, and their ecological discourses were evaluated. This study examines cinema as a powerful cultural tool that makes environmental problems visible and positions the viewer as an ecological subject. The theoretical framework emphasizes ethical themes, based on Des Jardins' (2006) classification of environmental ethics. In this context, nature is considered an active component of the narrative in cinema, rather than a passive background. The study reveals that environmentally themed films not only make ecological destruction visible but also offer narratives that question the human-nature relationship and develop ethical awareness of environmental problems. KEY WORDS Environment, Environmental Cinema, Ecocinema, Environmental Ethics, Ecological Thinking