Merkez bankalarının küresel krize tepki performansı: Covid-19 pandemi krizinin FED-ECB-TCMB-RBI-BCB açısından analizi
Central banks' response performance to the global crisis: An analysis of the Covid-19 pandemic crisis from the perspective of the FED, ECB, CBRT, RBI, and BCB
  1. Tez No: 996443
  2. Yazar: FATİH SUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM EKREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Ticaret ve Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
Özet
2019 yılında Çin'de ortaya çıkan salgın, kısa sürede küresel ölçekte etkili olmuş ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak tanımlanmıştır. Salgının tüm dünyaya yayılmasıyla birlikte bireyler ve ekonomik aktörler ciddi ölçüde olumsuz etkilenmiştir. Pandemi ülkelerin enflasyon, işsizlik ve büyüme gibi temel makroekonomik göstergeler üzerinde hasar meydana getirmiş ve bu hasar sonucunda birçok ülkede kriz ortamının oluşmasına neden olmuştur. COVID-19 pandemisinin iki önemli özelliği bulunmaktadır. Birincisi Covid-19 pandemisi ani ve hızlı bir şekilde yayılma etkisine sahiptir. Diğer ise krizi bölgesel değil küresel etkiye sahiptir. Bunun yanı sıra, ülkeler arasındaki ticari ilişkilerin ve karşılıklı bağımlılıkların artması, salgının ekonomik etkilerinin küresel ölçekte hissedilmesine neden olmuştur. Bu çalışmada, Covid-19 pandemisinin nedenleri, etkileri, küresel boyut kapsamında ülkelerin yönetim şekli ve Covid-19 pandemisinin Amerika Birleşik Devletleri, Euro Bölgesi, Türkiye, Hindistan ve Brezilya ekonomileri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışmada, seçilen ülkelerin merkez bankalarının para politikaları çerçevesinde uygulamaya koydukları ekonomik tedbirler incelenmiş ve pandemi sürecinin nasıl yönetildiği ortaya konulmuştur. Pandeminin makroekonomik göstergeler olan büyüme, işsizlik ve enflasyon üzerindeki etkileri ülke örnekleri üzerinden değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda, mevcut durumun analizi yapılırken ilgili literatürden, yayımlanmış istatistiksel verilerden ve raporlardan yararlanılmıştır. Sonuç olarak, seçili ülkeler özelinde söz konusu makroekonomik göstergeler üzerindeki etkiler karşılaştırmalı bir şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The outbreak that emerged in China in 2019 quickly spread on a globe scale and was declared a pandemic by the World Health Organization. As the virüs spread worldwide, individuals and economic actors were severly affected. The pandemic inflicted damage on fundamental macroeconomic indicators such as inflation, unemplyment, and aconomic growth, leading to crisis conditions in many countries. COVID-19 has two significant characteristics: first, it spreads and rapidly; second, its impact is global rather than regional. Consequently, the economic effects of the outbreak have been felt across the world. In this study, the causes and consequences of the COVID-19 pandemic, the governance structures of countries within a global context, and the pandemic's effects on the economies of the United States, the Eurozone, Türkiye, İndia and Brazil are examined. The study analyzes the economic measures implemented within the framework of the monetary policies of the selected countries central banks and evaluates how the pandemic period was managed. The effects of the pandemic on key macroeconomic indicators economic growth, unemployment, and inflation are assessed through country-specific analyses. Accordingly, relevant literatüre, published statistical data, and official reports were utilized to analyze the current situation. In conclusion, the impacts on these macroeconomic indicators are comparatively evaluated fort he selected countries.