İlköğretim okullarının yeniden yapılanması sürecinde insan kaynaklarının etkili kullanılmasında ilköğretim okul yöneticilerinin yeterlilikleri
Primary school managers sufficiencies in using the human resources effectively in the process of restructing primary schools
  1. Tez No: 99646
  2. Yazar: ARZU BAYINDIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYDAR DURUKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Bu araştırma; ilköğretim okullarının yeniden yapılanması sürecinde insan kaynaklarının etkili kullanılmasında ilköğretim okul yöneticilerinin yeterliliklerini, öğretmen ve okul yöneticilerinin görüşlerine göre belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından literatür taranarak, okul yöneticilerinin insan kaynaklan yönetim işlevlerini kullanma yeterliliklerine ilişkin hazırlanan anket, Çanakkale Ü Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı resmi 171 ilköğretim okulunda görevli 30 müdür, 33 müdür yardımcısı, 336 sınıf öğretmeni ve 126 branş öğretmenine uygulanmıştır. Anketler ile elde edilen veriler, bilgisayarda SPSS programında yapılmış, anlamlılık testlerinde a = 0.05 düzeyi esas alınmıştır. Verilerin analizinde frekans, yüzde, ortalama ve t-testi kullanılmıştır. Bu araştırmada insan kaynaklan yönetim işlevleri yetiştirme-geliştirme, bütünleştirme ve değerlendirme basamaklannda incelenmiştir. Araştırma sonunda, okul yöneticilerinin insan kaynaklan yönetimi işlevlerinden yetiştirme-geliştirme, bütünleştirme ve değerlendirme işlevlerine ilişkin davranışlan öğretmenler üzerinde sergilemede“çok”düzeyinde yeterli olduklan ifade edilmiştir. Bulgular sonucunda, hem öğretmenler, hem de yöneticiler İKY işlevlerine ilişkin yönetici davranışlarının gösterilme derecelerini“çok”düzeyinde yeterli bulsalar da, iki grubun görüşleri arasındaki fark anlamlı bulunmuştur (t = 2.45, a = 0.05). İlköğretim okulu yöneticileri, İKY işlevlerine ilişkin davranışlan öğretmenler üzerinde göstermede yeterli olmalarına rağmen; öğretmenler okul yöneticilerinin bu davranışlan uygulamalanna yönelik görüşlere onlarla aynı yeterlikte katılmamaktadır. Öğretmenler, okul yöneticilerinden İKY işlevlerine ilişkin davranışlan daha etkin göstermelerim beklemektedirler. Bu araştırma ile, hızlı bir yeniden yapılanma çalışmalannın başladığı ilköğretim okullarında okul yöneticilerinin insan kaynaklan yönetim işlevlerine ilişkin davranışlan öğretmenler üzerinde gösterme yeterlilikleri belirlenerek, elde edilen sonuçlar ışığında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this research is to determine the primary school managers' sufficiencies in using the human resources effectively in the process of restructuring of the primary schools. To achieve this aim, the research was carried out to find out the school managers'and the teachers points of view. Survey model was used in the research. The literature was reviewed by the researcher. An related to the school managers' sufficiencies in using management functions, was designed and it was administered to 30 school managers, 33 assistant school managers, 336 primary school teachers, and 126 teachers in different branches. All of them have been in charge in 171 primary schools in Çanakkale. After data collection, the findings were evaluated in SPSS program in computer. The level a= 0,05 was the basic in the research. Frequency, percentage, average, and t-test were used in the analysis of the data. In this research human resources were examined on the stapes of training- development, integration, and evaluation of management functions of human resources. Related to these stages, it was concluded after the research that the school managers were“very”sufficient in the presentation of the behaviours towards the teachers, the functions of the human resources management suck as. Although both the teachers and the managers thought like this, there was significant difference between the opinions of these two groups ( t=2,45, a = 0,05 ). Although the school managers were sufficient in the presentation of the behaviours towards the teachers, the teachers didn't agree with them. The teachers expect the school managers to be more active. In their behaviors towards the teachers in terms of the functions of human resources management. By the help of this research, the primary school managers' sufficiencies in using management functions of human resources were obtained; and some suggestions were made according to the findings.