تحليلُ خِطَابِ أَنْبياء شِبه الجَزِيرة العربيَّة قبلَ الإِسلام في القُرْآنِ الكَريمِ دِرَاسةٌ أُسْلوبيَّةٌ“هُودٌ وصالِحٌ وشُعيبٌ”عَليهِم السَّلام
Kur'an-ı Kerîm'de İslam öncesi Arap Yarımadası'ndaki peygamberlerin hitabetinin tahlili: Üslup çalışması (Hz. Hud, Hz. Salih, Hz. Şuayb örneği)
- Tez No: 996472
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF KARATAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Arapça
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Arap Yarımadası peygamberleri olan Hûd, Sâlih ve Şuayb'ın (as.) hitapları incelenmiş; onların kavimleriyle olan iletişimlerini ayırt eden üslup özellikleri ortaya konmuştur. Araştırma, Kur'ân ayetlerinin üslup analizine bir model sunmayı amaçlamış ve bu tür bir üslup incelemesinin ayetlerin anlamını kavramada önemli bir yere sahip olduğunu vurgulamıştır. Ayrıca, Kur'ân metninin estetik ve beyânî değerlerini keşfetmek için vazgeçilmez bir yöntem olduğu belirtilmiştir. Çalışmada tümevarımsal, betimsel-analitik yöntem yöntemlere dayanmaktadır, ile modern üslup incelemelerinin sonuçları ve Arap belâgatinin verilerini birleştiren üslupbilim yaklaşımı benimsenmiştir. Hûd, Sâlih ve Şuayb'ın hitaplarının yer aldığı ayetler yirmi dört sûrede taranmış; bu ayetler sesbilimsel, biçimbilimsel, sözdizimsel ve belâgî düzeylerde üslup çözümlemesi yöntemleriyle detaylı şekilde incelenmiştir. Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm“Kuramsal Çerçeve”başlığını taşımaktadır, ve üç alt başlığa yer verilmiştir: birinci kısımda üslup biliminin tanımı ile belâgat, dilbilim ve söylemle ilişkisi ele alınmış; ikinci kısımda İslam öncesi Arap Yarımadası dini ve tarihi bağlamda ele alınmış; üçüncü kısım ise Kur'an perspektifinden Arap Yarımadası peygamberlerine ayrılmıştır. İkinci bölümde, peygamberlerin hitabının ses düzeyine ilişkin uygulamalı çerçeve incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise peygamberlerin hitabının sarfî ve terkibî (morfolojik ve sentaktik) düzeylerine dair uygulamalı çerçeve ele alınmıştır. Son bölümde, Arap Yarımadası peygamberlerinin hitabının belâgatî ve estetik düzeylerine yönelik uygulamalı çerçeve incelenmiştir. Bu bölümlerde, araştırma kapsamındaki âyetler, üslup düzeyleri esas alınarak analiz edilmiştir. Sözdizimsel analiz, Kur'ân'ın cümle yapısına ve kelime dizilişine büyük önem verdiğini; takdim-tehir, soru ve nida edatları gibi unsurların anlamın etkili biçimde iletilmesine katkı sağladığını göstermiştir. Belâgî düzey ise çalışmanın estetik yönünün zirvesini oluşturmuş; beyânî analiz yöntemi ile sanatsal tasvir yaklaşımının birleştirilmesi sonucunda Kur'ân sahnelerinin canlı, duygusal ve etkileyici bir şekilde canlandırıldığı görülmüştür. Sonuç olarak çalışma, peygamber hitaplarının estetik değerlerini, aralarındaki uyum ve ahengi, bu hitapların muhatap toplumların sosyal ve kültürel yapılarıyla uyumluluğunu ortaya koymuştur. Kur'ân'ın bu hitapları yeniden yönlendirerek Mekke toplumu için güçlü bir söylem oluşturduğu ve sahâbeye etkili iletişim ve tesirli hitap örnekleri sunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The discourse of the prophets of the Arabian Peninsula—Hūd, Ṣāliḥ, and Shuʿayb (peace be upon them)—was analyzed in this study, revealing the stylistic features that distinguished their communication with their peoples. The research aimed to present a model for stylistic analysis of Qur'anic verses and emphasized that such stylistic examination provides significant insights into understanding the meanings of the verses. It is also an essential means for appreciating the Qur'anic text and uncovering its aesthetic and rhetorical values. The study employed inductive and descriptive-analytical and statistical methods. methods within a stylistic framework that integrates the principles of Arabic rhetoric with modern stylistic approaches. The Qur'anic verses containing their discourse were surveyed across twenty-four sūras and analyzed according to stylistic mechanisms at the phonetic, morphological, syntactic, and rhetorical levels. "The study is divided into four chapters. The first chapter, titled 'Theoretical Framework,' comprises three sections: the first defines the concept of stylistics and elucidates its relationship with rhetoric, linguistics, and discourse analysis; the second examines the pre-Islamic Arabian Peninsula in light of the religious and historical context; while the third is dedicated to the prophets of the Arabian Peninsula as portrayed in the Quran. The second chapter investigates the applied framework of the phonetic level in the prophets' discourse. The third chapter addresses the applied framework of the morphological and syntactic levels. Finally, the concluding chapter is devoted to the study of the applied framework of the rhetorical and aesthetic levels of the discourse of these prophets. Throughout these chapters, the selected Quranic verses were analyzed in accordance with these stylistic levels. The study revealed a precise phonetic harmony that enhances the meaning of the Qur'anic scenes through sound repetition and rhythmic consistency, contributing to the emotional impact of the discourse. The morphological level was also shown to play a crucial role in conveying meaning, demonstrated by the deliberate selection of Qur'anic word structures suited to the context. Syntactic analysis confirmed that the Qur'anic style pays meticulous attention to sentence structure and word order in accordance with the intended meaning. Sentence organization was shown to aid in conveying the message effectively, guiding the addressee's attention, and enhancing the overall impact. The rhetorical level represented the apex of the study's aesthetic dimension. By combining classical rhetorical analysis with artistic imagery, the research highlighted the vivid emotional depiction of Qur'anic scenes, making them appear alive, present, and pulsating with life. Finally, the study uncovered the aesthetic values in the prophets' discourse, demonstrating the harmony and coherence among the speeches of these prophets. It showed how their discourse aligned with the social and cultural contexts of their audiences, and how the Qur'an reoriented this discourse to address Meccan society and the broader Arabian Peninsula. This model offered the Companions an important example of effective and impactful communication as conveyed through the Qur'anic narratives.