Hekimin yargılanmasında izin süreci ve hekimin cezai sorumluluğuna konu olabilecek fiiller
The permission procedure in the prosecution of physicians and acts that may give rise to the criminal liability
  1. Tez No: 996490
  2. Yazar: NUR TAVLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ÇINARLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Bakırçay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, hekimlerin görevleri nedeniyle işledikleri iddia edilen suçlarda uygulanacak ceza soruşturmalarında izin usulünü; 4483, 2547 ve 7406 sayılı Kanunlar çerçevesinde ele almaktadır. Hekimlerin değişik hukuki statüleri, ceza yargılamasına geçişte farklı izin mekanizmalarının uygulanmasına yol açmakta; bu durum özellikle vakıf üniversiteleri ile devlet kurumlarında görev yapan öğretim elemanları arasında eşitsizlik doğurmaktadır. 7406 sayılı Kanun ile kurulan Mesleki Sorumluluk Kurulu, sağlık çalışanlarına yönelik adli süreçlerde uzmanlaşmayı hedeflese de, kurulun Sağlık Bakanlığı bünyesinde ve idari kadrolardan oluşturulması bağımsızlık ve tarafsızlık ilkeleriyle bağdaşmamaktadır. Bu bağlamda, izin mekanizmalarının sadeleştirilmesi, görev suçu tanımının netleştirilmesi ve soruşturmaların hukuk ve tıp alanında yetkin kişilerce yürütülmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Uygulamada yeknesaklık sağlanması, hukuk devleti ilkesinin tesisi açısından elzemdir. Tez kapsamında tüm bu hususlar kapsamlı biçimde incelenecek; ceza soruşturması ve kovuşturma süreçleri ana hatlarıyla ortaya konulduktan sonra, hekimlerin mesleki faaliyetleri sırasında işleyebilecekleri suç tiplerine yönelik değerlendirmelere yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the procedural framework for permission in criminal investigations related to crimes allegedly committed by healthcare professionals, specifically physicians, under the scope of the 4483, 2547, and 7406 Laws. Physicians' distinct legal statuses lead to the application of different permission mechanisms during criminal proceedings, resulting in inequality, particularly between faculty members working in private universities and those in public institutions. The Professional Responsibility Board, established under Law No. 7406, aims to specialize in judicial processes related to healthcare workers. However, its establishment within the Ministry of Health and its composition primarily consisting of administrative personnel raises concerns regarding its independence and impartiality. This study concludes that there is a need to streamline the permission mechanisms, clarify the definition of occupational crimes, and ensure that investigations are conducted by experts in law and medicine. Achieving uniformity in application is crucial for the establishment of the rule of law. The thesis will comprehensively address these issues, outlining the processes of criminal investigation and prosecution, followed by an analysis of the types of crimes that physicians may commit during their professional activities.