Çoklu ilaç direncinin değerlendirilmesi için kaliksaren nanofiber iskelelerde insan meme kanseri üç boyutlu doku kültürü modeli geliştirilmesi
Regeneration of 3d culture of breast cancer stem cell-like for multidrug resistance
- Tez No: 996489
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PEMBEGÜL UYAR ARPACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Kanser tedavisinde önemli bir engel olan çoklu ilaç direnci (Multidrug Resistance, MDR), kemoterapötik ajanların etkinliğini ciddi şekilde sınırlamaktadır. Bu direncin daha gerçekçi biçimde incelenebilmesi için, tümör mikroçevresini taklit eden üç boyutlu (3B) hücre kültürü modellerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, kaliksaren temelli nanofiber iskeleler kullanılarak insan meme kanseri hücrelerinden oluşan 3B doku kültürü modelinin geliştirilmesi ve çoklu ilaç direncinin değerlendirilmesidir. Bu kapsamda p-ter-bütilkaliks[4]aren sentezlenmiş ve elektro-eğirme yöntemi ile kaliksaren nanofiber iskeleler üretilmiştir. İnsan meme kanseri hücre hatları MCF-7 ve MDA-MB-231, 2B ve 3B kültür sistemlerinde çoğaltılmış; hücre pasajlama, sayım ve dondurarak saklama işlemleri gerçekleştirilmiştir. Kaliksaren nanofiber yüzeylerinde 3B sferoid yapılar oluşturularak karakterizasyonları yapılmıştır. Hücre tutunması metilen mavisi boyaması ile, hücre canlılığı ise kolorimetrik MTT analizi ile değerlendirilmiştir. Ayrıca nanofiber yüzeyler üzerinde konfokal mikroskop ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) analizleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, kaliksaren nanofiber iskeleler üzerinde oluşturulan 3B kültür modelinin, 2B kültürlere kıyasla hücre davranışını ve çoklu ilaç direncini daha gerçekçi biçimde yansıttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Multidrug resistance (MDR) is one of the major challenges limiting the effectiveness of chemotherapy in cancer treatment. Conventional two-dimensional (2D) cell culture models fail to accurately mimic the tumor microenvironment, highlighting the need for more physiologically relevant three-dimensional (3D) culture systems. The aim of this thesis was to develop a 3D human breast cancer tissue culture model using calixarene-based nanofiber scaffolds for the evaluation of multidrug resistance. In this study, p-tert-butylcalix[4]arene was synthesized and calixarene nanofiber scaffolds were produced via the electrospinning technique. Human breast cancer cell lines MCF-7 and MDA-MB-231 were cultured under both 2D and 3D conditions. Standard cell culture procedures including passaging, cell counting, and cryopreservation were performed. Three-dimensional spheroid structures were generated on calixarene nanofiber surfaces and characterized accordingly. Cell adhesion was assessed using methylene blue staining, while cell viability was evaluated by the colorimetric MTT assay. In addition, confocal microscopy and scanning electron microscopy (SEM) analyses were conducted to investigate cell–scaffold interactions. The results demonstrate that the 3D calixarene nanofiber-based culture model more accurately reflects tumor cell behavior and multidrug resistance mechanisms compared to conventional 2D cultures. This model represents a promising platform for in vitro cancer research and drug resistance studies.