Hekimin tıbbi malpraktisten doğan cezai sorumluluğu
Criminal liability of the physician arising from medical malpractice
  1. Tez No: 854021
  2. Yazar: HÜSEYİN RÜZGAR AKCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNER HANDE ULUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 318
Özet
Çalışma kapsamında hekimlerin tıbbi müdahaleler çerçevesindeki icrai ve ihmali hareketleri neticesindeki cezai sorumlulukları incelenmiştir. Bu amaçla ilkin; hukuk ve tıp bilimlerinin birlikte değerlendirilmesi gerektiğinden tıp ve sağlık hukukunun temel kavramları açıklanmıştır. İkinci bölümde ise tıbbi müdahalenin hukuksal dayanakları ve ceza hukuku çerçevesinde hukuka uygunluk şartları detaylandırılmıştır. Üçüncü bölümde, hastaların kendi kaderini tayin edebilmeleri için gerekli olan aydınlatılmış onamın kapsamı ve uygulanışı ile tıbbi müdahalenin hukuka uygunluk şartlarından birisi olan rıza kavramının detaylandırılması gerçekleştirilmiştir. Dördüncü bölümde ise hekimler tarafından gerçekleştirilebilen tıbbi hataların neler olduğu ve bir ceza yargılamasında hekimlerin tıbbi kusurlarının nasıl tespit edilebileceği, bu noktada önem arz eden bilirkişilik uygulamasının kapsamının ve işlerliğinin nasıl geliştirebileceği üzerinde durulmuştur. Beşinci bölümde hekimlerin tıbbi malpraktis sonucunu doğuran bir tıbbi uygulama hatasının iddiası karşısında hekimler hakkındaki soruşturma izni sürecinin nasıl gerçekleştirilmesi gerektiği bu çerçevede hukukumuzda yeni düzenlenen Mesleki Sorumluluk Kurulu'nun yeri incelenmiştir. Son bölümde ise pratikte sıkça karşılaşılan taksirle öldürme ve taksirle yaralama suçlarıyla birlikte yeni düzenlemeler gereğince idare tarafından ödenen tazminatların hekimlere rücu edilebilmesi için zorunlu bir şart haline getirilen görevi kötüye kullanma suçundan kesinleşmiş mahkûmiyet kararı şartı gereğince ilgili suç tipinin incelemesi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the criminal liabilities of physicians in consequence of their negligent actions and act of commission within the framework of medical interventions. For this purpose, initially, the basic concepts of medicine and health law are explained since the law should be analysed together with the medical science. In the second chapter, the legal bases of the medical intervention and the conditions of compliance with the law within the framework of criminal law are explained in detail. In the third chapter, the scope and application of the informed consent required for patients to self-determination and the concept of consent, which is among the legal compliance conditions of medical intervention, are elaborated. The fourth chapter focuses on physicians' possible medical errors and how these medical errors of physicians can be ascertained in criminal trials, and how the scope and functionality of the expertise practice, which poses a significant role at this point, can be improved. In the fifth chapter, the question of how the process of permitting of the investigation should be carried out in the presence of an allegation that there has been a malpractice of the physician which led to a medical malpractice is elaborated and, within this framework, the role of the newly organised Board of Professional Responsibility in the law system is studied. In the final chapter, the crimes of negligent homicide and negligent injury, which are frequently encountered in practice, are examined as well as the crime of misconduct within the context of the conviction condition finalised for the relevant type of crime, which has been passed as a mandatory condition for the recourse of the compensation paid by the administration to the physicians in accordance with the new regulations.