Mineral katkıların beton performansı üzerindeki etkisinin deneysel ve istatistiksel analizi
Experimental and statistical analysis the effect of mineral additives on concrete performance
- Tez No: 996491
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK VARLİ BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, uçucu kül ve yüksek fırın cürufu gibi mineral katkıların farklı tasarım sınıflarındaki (C25/30 ve C30/37) betonların mekanik özellikleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırma kapsamında, hibrit bağlayıcı sistemlerin ve farklı su/bağlayıcı oranlarının performansını belirlemek amacıyla 382, 386, 819 ve 821 kodlu karışım grupları oluşturulmuştur. Deneysel süreçte, 382 ve 386 kodlu dizaynlarda katkıların etkisini zamana bağlı olarak ayrıştıran hibrit sistemler (ayrık döküm mantığı ile; 3-7 gün uçucu kül, 14-28 gün cüruf odaklı) kullanılırken; 819 ve 821 kodlu numunelerde yüksek reaktiviteye sahip uçucu kül ve düşük su/bağlayıcı oranları tercih edilmiştir. Numunelerin 3, 7, 14 ve 28 günlük kür süreleri sonunda basınç dayanımı ve birim hacim ağırlık değerleri analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular; puzolanik reaksiyon ve mikro-dolgu etkisinin birleştiği 819 ve 821 numunelerinin, 28. gün sonunda sırasıyla 55.88 MPa ve 50.54 MPa ile en yüksek performansı sergilediğini göstermiştir. Hibrit katkılı 382 ve 386 numuneleri ise kendi tasarım sınıflarını (C25 ve C30) istatistiksel olarak doğrulamıştır. ANOVA ve Tukey HSD testleri, numune tipi ve kür süresinin dayanım üzerinde istatistiksel olarak yüksek derecede anlamlı (P < 0.001) farklar yarattığını kanıtlamıştır. Sonuç olarak; mineral katkıların optimize edilmiş su/bağlayıcı oranları ile kullanımının, betonun kompasitesini artırarak hem mekanik performansı iyileştirdiği hem de sürdürülebilir beton üretimine stratejik katkı sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of mineral admixtures, such as fly ash and ground granulated blast furnace slag, on the mechanical properties of concrete in different design classes (C25/30 and C30/37). Within the scope of the research, mixture groups coded 382, 386, 819, and 821 were developed to determine the performance of hybrid binder systems and varying water/binder ratios. In the experimental process, designs 382 and 386 utilized hybrid systems based on a temporal segregation methodology (discrete casting approach; focusing on fly ash for 3–7 days and slag for 14–28 days); whereas specimens 819 and 821 focused on high-reactivity fly ash combined with low water/binder ratios. Compressive strength and unit weight values were analyzed following curing periods of 3, 7, 14, and 28 days. The findings demonstrated that specimens 819 and 821, where the synergistic effect of pozzolanic reaction and micro-filler action converged, exhibited the highest performance at 28 days with 55.88 MPa and 50.54 MPa, respectively. Hybrid-admixed specimens 382 and 386 statistically validated their own design classes (C25 and C30). ANOVA and Tukey HSD tests proved that specimen type and curing duration created highly significant statistical differences (P < 0.001) in strength. Consequently, it was determined that the use of mineral admixtures with optimized water/binder ratios enhances mechanical performance by increasing concrete density (compactness) and provides a strategic contribution to sustainable concrete production.