Türklerin Arapça öğrenirken karşılaştıkları ses bilgisi ile ilgili zorluklar
The difficulties encountered by Turkish learners of the Arabic phonetics
  1. Tez No: 996518
  2. Yazar: REEM ELTAWIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY DEMİR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Arapça, dünyadaki bütün diller arasında büyük bir öneme sahiptir. Arapçanın kazandığı önem nedeniyle farklı milletler arasında Arapçanın öğrenilme oranı artmıştır. Arapçanın Türkler arasında ilk olarak öğrenimi, Türklerin İslamiyet'e girmesiyle birlikte başlamıştır. Arapça ve Türkçe farklı dil ailelerine mensup olması nedeniyle iki dil arasında dil bilgisi açısından farklılıklar bulunmaktadır. O yüzden, Türkler Arapça öğrenirken bazı dil bilgisi zorlukları yaşamaktadır. Bu tezde Arapçanın dil bilgisi zorlukları arasında ses bilgisi zorluklarının incelenmesi seçilmiştir. Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmıyla başlamaktadır. İkinci kısımda dille ilgili farklı konular açıklanmıştır. Öncelikle dil, dilin özellikleri, ana dil, yabancı dil ve dil aileleri incelenmiştir. Üçüncü kısımda ise Arapçanın ve Türkçenin özellikleri, tarihi dönemleri, lehçeleri, kullanılmış alfabeleri, diğer dillerle ilişkisi gibi iki dille ilgili önemli bilgiler ele alınmıştır. Daha sonra Türkiye'de Arapçanın öğrenilme hedefleri ve zorluklarına da değinilmiştir. Türkler ile Araplar yüzyıllardır sürekli bir temas içindedir. Onun neticesinde, Türkçe ve Arapça arasında yoğun bir ilişki kurulmuştur. Bu yüzden dördüncü kısımda Türkler ile Araplar arasındaki temasın nedenleri, üzerinde etkisi olan alanlar, Türkçe ve Arapça arasında etkileşim ve etkilenme alanları gibi önemli bilgiler açıklanmıştır. Ses bilgisi kuralları, bütün dillerde en önemli kurallardan biridir. Bu nedenle, tezin son kısmında Arapçanın ses bilgisi ve Türkçenin ses bilgisi kuralları ele alınmıştır. Daha sonra tezin ana konusu olan Türklerin Arapça öğrenirken karşılaştıkları ses bilgisi zorluklarına geçilmiştir. Arapçanın ses bilgisi kuralları ve Türkçenin ses bilgisi kuralları kıyaslama yöntemi kullanılarak tezin amacı belirtilmiştir. Tezde tüm unsurların incelenmesiyle tezin ana hedefine ulaşılmıştır. Sonuç kısmında tez değerlendirilmiş ve kaynakça kısmında tüm kullanılmış kaynaklar gösterilerek bu şekilde tez tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Arabic holds a significant position among world languages, leading to increased interest in learning it in many countries, including Turkey. The study highlights that the teaching of Arabic in Turkey began with the Turks' adoption of Islam, yet major linguistic differences between Arabic and Turkish—stemming from their belonging to different language families—continue to create challenges, particularly in phonetics. The research is divided into five sections. İt begins with the introduction section. The second introduces fundamental linguistic concepts such as the nature and characteristics of language, native versus foreign language, and linguistic families. The third section presents key information about Arabic and Turkish, including their linguistic features, historical development, dialects, writing systems, and their interactions with other languages. It also reviews the goals and difficulties associated with Arabic language learning in Turkey. Given the long-standing contact between Arabs and Turks, the fourth section examines the historical, cultural, and linguistic relations between the two communities and the mutual influences that have shaped both languages. The final section focuses on phonetics, analyzing the phonetic systems of Arabic and Turkish and identifying the specific phonetic challenges encountered by Turkish learners. The study concludes by summarizing its main findings and listing the references used.