Kamu kesimince tarımsal üretime sağlanan teşviklerin değerlendirilmesi : Türkiye uygulaması
Evaluation of incentives provided to agricultural production by the public sector : Application in Türkiye
- Tez No: 996519
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR SAYGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
Özet
Tarım sektörü gıda açısından insanlığın yaşamında oldukça önemli bir konumdadır. Uzun yıllar boyunca gelişerek ilerlemeye devam eden tarım sektörünün ekonomideki yeri oldukça önemlidir. İnsanlığın temel ihtiyacı olan tarım, gıda dışında ülke ekonomisine de ihracat ve istihdam açısından önemli katkılarda bulunmaktadır. Tarım alanlarının yeterli bakımı görmemesi, verimliliğini kaybetmesi bu durumu kötü etkilemektedir. Tarımsal alanda teknolojinin gelişimi ile ülke refahı olumlu etkilenmektedir. Teknolojinin gelişmesi ile daha verimli, az maliyetli, hızlı ve sürdürülebilir hedefler amaçlanmaktadır. Tarım sektörünü diğer sektörlerden ayıran etkenlerden biri de doğal doğa koşullarıdır. Doğa koşullarından oldukça etkilenen tarım sektörüne birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de teşvik verilmektedir. Yapılan bu teşvikler alana, ürün türüne ve miktarına göre değişiklik göstermektedir. Ülkemizde tarım ve hayvancılık sektöründe yapılan bu teşviklerden sektörün olumlu olarak etkilenmesi geleceğimiz açısından oldukça önemlidir. Bu çalışmada ülkemizde yapılan tarımsal teşviklerin hangi alanlarda, hangi şartlarda ve miktarlarda yapıldığı, teşvikleri hangi kurum ve kuruluşların verdiği, tarımsal teşviklerden ne derece faydalanıldığı, teşviklerin yararlananlar üzerindeki etkisi konumuzu kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
The agricultural sector has a very important position in the life of humanity in terms of food. The agricultural sector, which has continued to develop and progress for many years, has a very important place in the economy. Apart from agriculture and food, which is the basic need of humanity, it also contributes significantly to the country's economy in terms of exports and employment. This situation is negatively affected by the fact that agricultural areas do not receive adequate care and lose their productivity. With the development of technology in the agricultural field, the welfare of the country is positively affected. With the development of technology, more efficient, less costly, faster and sustainable targets are aimed. One of the factors that distinguish the agricultural sector from other sectors is natural natural conditions. Incentives are given to the agricultural sector, which is highly affected by natural conditions, in our country, as in many countries. These incentives vary depending on the area, product type and quantity. It is very important for our future that the sector is positively affected by these incentives in the agriculture and livestock sector in our country. In this study, our subject covers the areas, conditions and amounts of agricultural incentives in our country, which institutions and organizations provide the incentives, to what extent agricultural incentives are benefited from, and the impact of the incentives on the beneficiaries.