Balıkesir sarımsaklı taşının radyasyon zırhlama özelliklerinin incelenmesi ve radyoaktivite düzeylerinin belirlenmesi
Investigation of radiation shielding properties and determination of radioactivity levels in Balikesir sarimsakli stone
  1. Tez No: 996522
  2. Yazar: MUSTAFA CEM GERÇE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY YAVUZKANAT, DOÇ. DR. ŞULE KARATEPE ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Nükleer Mühendislik, Physics and Physics Engineering, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, yapı malzemesi olarak kullanılan iki farklı bölgenin doğal taşı olan Balıkesir Sarımsaklı Taşı ve Ahlat Taşı'nın doğal radyoaktivite düzeyleri ile radyasyon zırhlama potansiyelleri araştırılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında, Badavut bölgesinden temin edilen Sarımsaklı Taşı'nın bulunduğu alanın doğal radyoaktivite düzeyleri, yüksek saflıkta germanyum (HPGe) dedektörü kullanılarak gama spektroskopisi yöntemiyle belirlenmiştir ve elde edilen veriler doğrultusunda bölgenin radyoaktivite haritası oluşturulmuştur. Devamında ise hem Sarımsaklı hem de Ahlat Taşı tozları belirli oranlarda (%5, %10 ve %15 ve %20) beton karışımlarına ilave edilerek numuneler hazırlanıp; bu numunelerin mekanik özellikleri ve gama ışınlarına karşı zırhlama performansları elde edilmiştir. Böylece, doğal taşların radyasyon zırhlama kapasitesi hakkında kapsamlı veriler elde edilerek yapı malzemesi ve radyasyondan korunma alanlarına katkı sağlanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the natural radioactivity levels and radiation shielding potentials of two types of natural stones used as construction materials, Balıkesir Sarımsaklı Stone and Ahlat Stone, from different regions were investigated. In the first stage of the study, the natural radioactivity levels of the area where Sarımsaklı Stone was obtained, specifically from the Badavut region, were determined using gamma spectrometry with a high-purity germanium (HPGe) detector, and a radioactivity map of the region was created based on the collected data. Subsequently, powder forms of both Sarımsaklı and Ahlat Stones were added to concrete mixtures at specific proportions (5%, 10%, 15%, and 20%) to prepare samples. The mechanical properties and gamma radiation shielding performances of these samples were then evaluated. Through this research, comprehensive data on the radiation shielding capacities of natural stones were obtained, aiming to contribute to the fields of construction materials and radiation protection.