Göçebe öznellik bağlamında postmodern feminist teori: Kadın-oluş ve bedenleşmiş özne
The experience of nomadic feminist subjectivity in woman-becoming
- Tez No: 996521
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Göç Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu yüksek lisans tezi, küreselleşme ve insanı hareketlilik koşullarında özne kavrayışının niçin yeniden düşünülmesi gerektiğini feminist felsefe ekseninde tartışır. Çalışmanın temel hedefi, Gilles Deleuze ve Felix Guattari'nin göçebe düşüncesi ile Luce Irigaray'ın cinsel fark hattını, Rosi Braidotti'nin göçebe öznellik projesi içinde bir araya getirerek göçebe feminist öznenin kavramsal imkânını göstermek; ayrıca kadın-oluş, her oluş kadın-oluş mudur? sorusu tartışmaktır. Sadece seyyahların değil yerliyurtlu ve yersizyurtsuz herkesin kaçış çizgilerinde göçebe öznelliği deneyimleyebileceğini anlatmaktadır, bu çalışma taranan güncel literatür, derinlemesine okuma sonrasında kartografik bir yöntem ile kaleme alınmıştır. Braidotti'nin kartografik yaklaşımı doğrultusunda tez, kavramları başlık başlık tanımlayan bir şema kurmaktan çok, kavramlar arasındaki geçişleri ve bağları görünür kılan rizomatik/çapraz bir okuma-yazma stratejisi benimser. Bu çerçevede (i) öznenin antik-modern-küresel dönüşümü, (ii) cinsel fark ile bedenin politik/etik kuruluşu ve (iii) oluş kavramları üzerinden göçebe feminist öznenin mümkünlüğü üçlü bir harita mantığıyla örülür. Braidotti göçebe öznenin zorunlu/fiilî göç eden kişiyle özdeşleştirilemeyeceğini; daha çok çoklu aidiyetler ve farklılaşmalar içinde konumlanan, bedenleşmiş ve dönüşümsel bir öznellik figürasyonu olarak anlaşılması gerektiğini savunur. Bu yaklaşım,“kadın”kategorisini tekil bir öz gibi sabitlemeden, kadınlar arasındaki farkları ve iktidar eşitsizliklerini analizin merkezine taşırken siyasal faillik imkânını da yeniden düşünmeye açar. Cinsel fark tartışması, biyolojik indirgemeciliğe kaymadan; temsil, beden politikaları ve etik sorumluluk düzlemlerinde genişletilir ve böylece“göçebe feminist özne”, kimlik etiketinden. ziyade özneleşmenin tarihine yönelik felsefi bir müdahale olarak konumlanır. Tez, feminist özne tartışmasını insani hareketlilik/göçebelik ekseniyle birleştirerek“oluş”,“kadın-oluş”ve“göçebe öznellik”arasındaki bağlantıları sistemli bir kavramsal harita içinde kurar; Türkçe literatürde özellikle oluş ile göçebe kuramının birlikte ele alınmasındaki boşluğu işaret eder ve bu boşluğu, kartografik yöntemle ilerleyen bütünlüklü bir okuma çerçevesi önererek doldurmayı amaçlar.
Özet (Çeviri)
This master's thesis discusses why the concept of subjectivity needs to be rethought in the context of globalization and mobility, focusing on feminist philosophy. The main objective of the study is to demonstrate the conceptual possibility of nomadic feminist subjectivity by bringing together Deleuze and Guattari's nomadic thought, Irigaray's sexual difference, and Braidotti's nomadic subjectivity project; it also discusses the question of whether every becoming is a becoming-woman. It argues that not only travelers but also everyone, whether settled or unsettled, can experience nomadic subjectivity along lines of escape. The scanned current literature was written using a cartographic method after in-depth reading. In line with Braidotti's cartographic approach, the thesis adopts a rhizomatic/cross-reading-writing strategy that makes the transitions and connections between concepts visible, rather than constructing a schema that defines concepts under headings. Within this framework, the possibility of a nomadic feminist subject is woven through a triple map logic: (i) the ancient-modern-global transformation of the subject, (ii) the political/ethical constitution of the body through sexual difference, and (iii) the concepts of becoming. It argues that the nomadic subject cannot be equated with the person who is forcibly/actually displaced; rather, it should be understood as a figure of subjectivity that is embodied and transformative, situated within multiple affiliations and differentiations. This approach, without fixing the category of“woman”as a singular essence, brings the differences and power inequalities among women to the center of analysis, while also opening up the possibility of political agency for reconsideration. The discussion of sexual difference is expanded in terms of representation, body politics, and ethical responsibility, without slipping into biological reductionism, thus positioning the“nomadic feminist subject”as a philosophical intervention into the history of subjectification rather than an identity label. ez combines the feminist subject discussion with the axis of mobility/nomadism, establishing connections between“becoming,”“woman-becoming,”and“nomadic subjectivity”within a systematic conceptual map. It points to the gap in Turkish literature, particularly in the joint consideration of“becoming”and“nomadic theory,”and aims to fill this gap by proposing a comprehensive reading framework that advances through cartographic methods.