Ortaokul öğretmenlerinin çokkültürlülük yeterlik algılarının incelenmesi: Ümraniye ilçesi örneği
Examining middle school teachers' perceptions of multicultural competence: The case of Umraniye
  1. Tez No: 996523
  2. Yazar: ZEYNEP ÇELİK HAYTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL CENGİZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası ve Karşılaştırmalı Eğitim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul öğretmenlerinin çokkültürlülük yeterlik algılarını çeşitli değişkenler açısından incelemektir. Araştırma, İstanbul ili Ümraniye ilçesinde görev yapan ortaokul öğretmenleri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Ümraniye ilçesindeki resmi ortaokullarda görev yapan öğretmenler oluştururken, örneklemini kolayda örneklem ve basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen 410 öğretmen meydana getirmektedir. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”ve öğretmenlerin çokkültürlülük yeterlik algılarını ölçmeye yönelik geliştirilmiş“Çokkültürlülük Yeterlik Algısı Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Normallik testleri ve çarpıklık–basıklık Z değerleri, verilerin normal dağılım göstermediğini ortaya koymuştur. Bu nedenle, demografik değişkenler ile çokkültürlülük yeterlik algısı arasındaki farkların incelenmesinde non-parametrik testler kullanılmıştır. İki gruplu karşılaştırmalarda Mann–Whitney U testi, ikiden fazla grupta ise Kruskal–Wallis H testi uygulanmıştır. Araştırma bulgularına öğretmenlerin çokkültürlülük algı puanları; cinsiyet, mesleki kıdem yılı, branş ve yurt dışı deneyimi değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Buna karşın, çokkültürlülük ile ilgili eğitim alma durumu, görev yapılan okulda çokkültürlü bir eğitim ortamının bulunması ve çokkültürlü bir sınıfta kendini yetkin hissetme durumu değişkenlerine göre öğretmenlerin çokkültürlülük algı puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Çokkültürlülük ile ilgili eğitim alan, okulunda çokkültürlü bir eğitim ortamı bulunan ve kendini çokkültürlü bir sınıfta yetkin hisseden öğretmenlerin algı puanlarının daha yüksek olduğu saptanmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, öğretmen yetiştirme süreçlerinde ve hizmet içi eğitim programlarında çokkültürlü eğitime yönelik uygulamaların artırılmasının önemli olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine middle school teachers' perceptions of multicultural competence in terms of various variables. The study was conducted with middle school teachers working in public schools in the Ümraniye district of Istanbul. A quantitative correlational survey design was employed. The population of the study consists of teachers working in public middle schools in the Ümraniye district, while the sample comprises 410 teachers selected using convenience sampling and simple random sampling methods. Data were collected using a Personal Information Form and the Multicultural Competence Perception Scale developed to measure teachers' perceptions of multicultural competence. The data were analyzed using the SPSS statistical package. Normality tests and skewness–kurtosis Z values indicated that the data were not normally distributed; therefore, non-parametric tests were used. The Mann–Whitney U test was applied for two-group comparisons, while the Kruskal–Wallis H test was used for comparisons involving more than two groups. The findings showed that teachers' multicultural competence perception scores did not differ significantly according to gender, years of professional experience, teaching branch, or overseas experience. However, statistically significant differences were found based on receiving training related to multiculturalism, the presence of a multicultural educational environment at school, and teachers' self-perceived competence in multicultural classrooms. Teachers who had received multicultural education, worked in multicultural school environments, and felt competent in multicultural classrooms had higher perception scores. The results indicate the importance of increasing multicultural education practices in both pre-service teacher education and in-service training programs.