Kırklareli ilinde turizmin ekonomik kalkınmaya etkisi: Analiz ve stratejik yaklaşımlar
The impact of tourism on economic development in Kırklareli province: Analysis and strategic approaches
  1. Tez No: 996524
  2. Yazar: ÖZGE İSMAİLLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA AK BİNGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Ekonomi, Tourism, Economics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
Özet
Turizm sektörü, doğrudan ve dolaylı olarak başka sektörleri de etkileyen bir sektör olup, ulusal kalkınma açısından stratejik öneme sahiptir. Alternatif turizm türlerinin artmasıyla beraber, özellikle bölgesel kalkınmadaki rolü daha da belirginleşmiştir. Bu çalışmanın amacı, Kırklareli'nin sahip olduğu turizm potansiyelinin, bölgesel ekonomiye olan etkisini araştırmak ve bölgenin sosyo-ekonomik durumundaki rolünü ortaya koymaktır. Çalışmanın ana araştırma sorusu,“Kırklareli ilinin mevcut turizm potansiyelinin, bölge ekonomisine ve kalkınmaya etkisi yeterli düzeyde midir?”şeklinde belirlenmiştir. Çalışmada ikincil veriler kullanılarak betimsel analizle yapılmış ve karşılaştırmalı değerlendirme yöntemleri kullanılmıştır. Kırklareli'nin turizm sektörü göstergeleri (konaklama tesis sayısı, geceleme sayısı, tesise geliş sayısı, ortalama kalış süresi ve doluluk oranları) incelenmiştir. Ayrıca, Kırklareli Dereköy Sınır Kapısının yerel ekonomi ve turizm sektörüne olan dolaylı etkileri değerlendirilmiştir. TR21 Bölgesinde bulunan Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ illerinin turizm göstergeleri karşılaştırılmalı olarak incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, Kırklareli'nin sahip olduğu turizm potansiyeli sınırlı olarak kullanılmaktadır. Bölgeye olan turizm talebini arttırmak için kapsamlı bir turizm master planı hazırlanması önerilmektedir. Plan dahilinde özellikle konaklama alt yapısını iyileştirilmesi, turizm çeşitliliğini arttırılması, tanıtım ve pazarlama faaliyetlerine etkin ve etkili olarak yapılmasına ve paydaşlar arasında“meslek geliştirme”protokolleri yapılarak turizmin kalitesinin yükseltilmesinin hedeflenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The tourism sector, directly and indirectly impacts other sectors, is of strategic importance for national development. With the rise of alternative tourism models, the sector's role is has become even more prominent, especially in regional development. The aim of this study is to examine the impact of Kırklareli's tourism potential on the regional economy and to reveal its role in the socio-economic situation of the region. The research question of the study was determined as,“Is Kırklareli's current tourism potential sufficiently impact on the regional economy and development?”. In the study, descriptive analytical framework is analyzed by secondary data and also complemented with comparative evaluation methodologies. Tourism sector indicators of Kırklareli (number of accommodation facilities, overnight stays, arrivals to establishments, average length of stay, and occupancy rates) have been examined. The study also examines the indirect effects of the Dereköy Border Gate in Kırklareli, on the local economy and tourism sector were evaluated. The tourism indicators of the provinces of Kırklareli, Edirne, and Tekirdağ, located in the TR21 Region, have been examined with comparatively. Based on the results, tourism potential of Kırklareli is being utilized to a limited extent. To increase tourism demand in the region, preparation of a comprehensive tourism master plan is recommended. Under the framework of the plan, it is proposed to improve accommodation facilities, increasing tourism diversity, effective promotion and marketing activities, and enhancing the quality of tourism by establishing“professional development”protocols among stakeholders.