Nağme olgusu çerçevesinde makam uygulamasına yönelik teorik çözümlemeler
Theoretical analysis of the application of modes in the context of the phenomenon of nağme
  1. Tez No: 996543
  2. Yazar: İLBERK KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN GÜNALÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Teorileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Teorisi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türk müziğinde makam kimliğinin belirlenmesi ve uygulanmasında“makam nağmesi”olgusunu kullanmayı amaçlamaktadır. Araştırmada, makamı tanımlayan temel unsurun her makamın kendine özgü kısa ve karakteristik ezgileri olan nağmeler olduğu varsayılmıştır. Çalışmada öncelikle, makam yapısına dair en eski kaynaklardan başlanarak günümüze kadar hareket, seyir ve nağme kavramlarını doğrudan veya dolaylı biçimde kullanan ve dönemlerinde genel kabul görmüş nazariyecilerin görüşleri incelenmiştir. Bu incelemeler sonucunda hareket, seyir ve nağme kavramlarına ilişkin tespitler yapılmıştır. Ardından güvenilir kaynaklardan elde edilen eserler üzerinde nağme tespitleri gerçekleştirilmiştir. Nağmeler, hareketin başladığı ve sonlandığı perdelere göre numaralandırılarak sınıflandırılmış, eserlerdeki kullanım sıklığına göre değerlendirmeye alınmıştır. Daha sonra bu nağmeler başlangıç, seyir ve karar kullanımları bakımından gruplandırılmış ve her makam için Nağme Üzerinden Makam Uygulama Modeli geliştirilmiştir. Bulgular, her makamın kendi kimliğini oluşturan karakteristik nağmelere sahip olduğunu göstermektedir. Örneğin Rast makamında, başlangıç, seyir ve karar bölümlerinden rastlantısal olarak seçilen nağmelerin farklı kombinasyonları dahi yalnızca Rast makamını yansıtmış, başka bir makamın kesinlikle ortaya çıkmadığı gözlemlenmiştir. Sonuç olarak geliştirilen model, makamların uygulanmasında belirli kavramlara ihtiyaç duymadan, doğrudan makamın öz kimliğini belirleyen küçük ezgilere odaklanmaktadır. Bu yaklaşım, Türk müziğinde makam uygulamasına yeni bir bakış açısı kazandırmakta ve nağme merkezli bir yöntemin uygulanabilir olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to employ the phenomenon of“makam melody”in defining and applying the identity of a makam in Turkish music. The research is based on the assumption that the fundamental element characterizing a makam is its unique, short, and distinctive melodic phrases. The study first examined the views of prominent theorists, from the earliest available sources on makam structure to the present day, who directly or indirectly employed the concepts of motion, seyir (progression), and nağme. Based on this examination, specific findings regarding these concepts were identified. Subsequently, nağmes were extracted from works obtained from reliable sources. These nağmes were numbered and classified according to their initial and final pitches, and their frequency of use within the repertoire was considered in the evaluation. They were then grouped according to their roles in the beginning, progression, and cadence sections, and the Makam Application Model Based on Nağmes was developed for each makam. The findings revealed that each makam possesses characteristic nağmes that define its identity. For instance, in the case of the Rast makam, even when nağmes were randomly selected and combined from the beginning, progression, and cadence sections, they consistently reflected only the Rast makam, with no indication of another makam emerging. In conclusion, the proposed model focuses on the small melodic units that directly determine the essence of a makam, without relying on specific theoretical concepts such as scale, pitch order, or cadential tones. This approach introduces a new perspective to the practice of makam in Turkish music and demonstrates the applicability of a nağme-centered method.