Türkiye'de siyasal parti kimliği
The Political party identification in Turkey
- Tez No: 99654
 - Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ÖZÜERMAN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Bu çalışma, siyasal parti ve partili kimliğinin açığa çıkarılmasına yönelik olarak hazırlanmıştır. Siyasal parti ve kimliklerle ilgili olarak, siyasal yapıda meydana gelen ümit verici gelişmeler, sınırlanmalar veya baskı altına alınma çabalan incelenmiştir. Esas vurgu, tamamiyle kimliğe yöneliktir. Ancak bununla birlikte madalyonun diğer yüzünde, kimliğin bireylerde yer etmiş olan görünümleri vardır. Hukuksal düzenlemeler, vatandaşlann tek tek rızası olsun olmasın, büyük bir toplumsal mutabakata dayanmaktadır. Bireyler, farklı parti veya gruplar karşısında, kimliğini sahiplendikleri partiyi desteklemeyi sonradan öğrenmektedirler. Siyasal kimlik araştırması, bir anlamda“nasıl?”ve“kimden yana?”gibi sorulann cevabını bulmaya yönelir. Yapılan çalışmada bu sorulara geniş ölçüde yanıt verilmeye çalışılmıştır. Birinci Bölümde siyasal partilerin doğuşu ve gelişiminin ardından, genel anlamda kimlikle bağlantısı kurulmuş; kişilerin siyasal yönelimlerinin kaynaklan olarak okul, aile ve arkadaş çevresi ele alınmıştır. Türkiye'de siyasal parti kimliğine ikinci Bölüm'de yer verilmiştir. Türkiye'de siyasal parti kimliğinin analizi; partilerin örgütleri, ideolojileri, programlan, lider unsuru, üyelik koşullan ve karakteri, partililerin özne rolü açısından ele alınıp incelenmiştir. Buna ek olarak siyasal partiler ve parti sistemleri yanında kimlik olgusu da oldukça geniş bir alanı kapsamaktadır. Türkiye'deki siyasal partilerin kimlikleri araştınlırken en belirgin ve ayırt edici özellikler olarak; parti üyelik kuradan (siyaset oyununu oynayan aktörler), destek verenlerin bağlılık dereceleri (liderlik yeteneği, programların kontrolü, parti üyeleri ve bağlılığın dozu), partilerin ideolojileri ve toplumda var olan siyasal partilerin sayısı ortaya konulmuştur. Bu sayılanlar, Türkiye'deki siyasal partilerin kimliklerini ortaya koymada ne denli başarısız olduklarının, ya da böyle bir kaygıyı dahi taşımadıklarının açıklanmasında yardımcı olan verilerdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, we have considered to definite identity of the political parties and party actors. Parties and party identifications and the role political structures play in encouraging, limiting or repressing that identification. Our emphasis throught has been on identification. We must note that there is another side to this coin; the contraints placed on individuals. The laws governments make require a great deal of obedient responsiveness. People leam to be achievement-oriented, to support iheir party to trust other political party or groups.lf political identification is the result of learning the obvious questions are, How?, from whom? These orientations that family, scool, friendship. These subjects has been received in Part I. The political party identification in Turkey, has been received in Part II. The analysis of the political party identification in Turkey: The party organizations, ideologies, programmes, leadership, membership and the role in the identification of citizens. In addition we have considered and explained in historical approaches the improvement of the political parties in Turkey. Among the most important distinguished characteristics are the rules that define party membership (who can play the game of party politics); the degree of supporting (the ability of party leaders to control the programmes and members of the party and influence to the party identification); the ideological nature of parties (the extent to which parties are based on a particular set of beliefs and values); and the number of parties in a society. These help explane how well various parties perform their political identifications.