Yetersizlik duygusunun ailevi dinamikleri: Ebeveyn-çocuk ikililerinin algılarına dayalı kesitsel bir çalışma
Parental dynamics of inferiority feelings: A cross-sectional study based on the perceptions of parent-child pairs
  1. Tez No: 996566
  2. Yazar: BEGÜM ÖZGÜN ERDOĞDU ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÇİMŞİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, ebeveynler tarafından bildirilen ve yetişkin çocuklar tarafından algılanan ebeveyn kırılgan narsisizminin, her iki kuşakta deneyimlenen yetersizlik duyguları ile ilişkisini incelemek; ayrıca ebeveynlerin yetersizlik duyguları ile yetişkin çocuklar tarafından bildirilen duygusal ensest deneyimlerinin, yetişkin çocukların yetersizlik duygularındaki rolünü ortaya koymaktır. Araştırma, 205 ebeveyn-yetişkin çocuk ikilisinden elde edilen verilerle yürütülmüş ve ilişkiler çift-temelli bir yaklaşımla Aktör-Partner Aracılık Modeli (APIMeM) kullanılarak analiz edilmiştir. Algılanan hanehalkı ekonomik refahı modele kontrol değişkeni olarak dâhil edilmiştir. Bulgular, ebeveyn tarafından bildirilen kırılgan narsisizmin, yetişkin çocukların yetersizlik duygularını ebeveyn yetersizlik duyguları aracılığıyla dolaylı olarak yordadığını göstermiştir. Buna karşılık, çocuklar tarafından algılanan ebeveyn kırılgan narsisizminin, çocukların yetersizlik duygularını hem doğrudan hem de duygusal ensest deneyimleri aracılığıyla dolaylı olarak yordadığı belirlenmiştir. Sonuçlar, ebeveyn kırılgan narsisizminin, ebeveynlerin yetersizlik duyguları ve çocukların duygusal ensest deneyimleri üzerinden kuşaklararası bir risk süreci oluşturabileceğine işaret etmektedir. Özellikle çocukların ebeveyn narsisizmine ilişkin algılarının, bu ilişkisel süreçlerin ve psikolojik sonuçların anlaşılmasında kritik bir rol oynadığı görülmektedir. Bulgular, aile içi duygusal sınırların önemine dikkat çekmekte ve ebeveyn-çocuk ilişkilerindeki işlevsiz örüntülerin önlenmesine yönelik araştırma ve müdahalelerin gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the associations between parental vulnerable narcissism-reported by parents and perceived by their adult children-and feelings of inferiority across both generations, as well as to explain the role of parental feelings of inferiority and adult children's reported emotional incest experiences in adult children's feelings of inferiority. The study was conducted using data from 205 parent-adult child dyads, and the relationships among these dynamics were examined using a dyadic approach through the Actor-Partner Interdependence Mediation Model (APIMeM). Perceived household economic welfare was included in the model as a control variable. The findings indicated that parent-reported vulnerable narcissism predicted adult children's feelings of inferiority indirectly through parental feelings of inferiority. In contrast, adult children's perceptions of parental vulnerable narcissism predicted their feelings of inferiority both directly and indirectly through emotional incest experiences. Overall, the results suggest that parental vulnerable narcissism may constitute an intergenerational risk process, whereby adult children's feelings of inferiority are shaped through both parental feelings of inferiority and children's experiences of emotional incest. Notably, adult children's perceptions of parental narcissism emerged as a critical factor in understanding these relational processes and their psychological outcomes. These findings underscore the importance of emotional boundaries within families and highlight the need for further research and interventions to prevent dysfunctional patterns in parent-child relationships.