Otizm spektrum bozukluğu olan bireylere kırık nesneleri güvenli bir şekilde kaldırma becerisinin öğretiminde aşamalı yardımla öğretimin etkililiği
The effectiveness of graduated guidance in teaching the skill of safely removing broken objects to individuals with autism spectrum disorder
- Tez No: 996567
- Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL AKMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, otizm spektrum bozukluğu olan öğrencilere kırık nesneleri güvenli bir şekilde kaldırma becerisinin öğretiminde aşamalı yardımla öğretimin etkililiği incelenmiştir. Ayrıca ailelerden ve öğretmenlerden sosyal geçerlik verileri toplanmıştır. Araştırmanın katılımcıları tümü 13 yaşında olan otizm spektrum bozukluğu tanılı üç öğrencidir. Araştırma, tek denekli araştırma desenlerinden katılımcılar arası yoklama denemeli çoklu yoklama modeli kullanılarak yürütülmüştür. Araştırma bulguları, aşamalı yardımla öğretimin otizm spektrum bozukluğu olan öğrencilerin kırık nesneleri güvenli bir şekilde kaldırma becerisini kazanmalarında etkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca katılımcıların beceriyi farklı ortam ve araçlara genelleyebildikleri ve öğretim sonrasında sürdürdükleri görülmüştür. Ailelerden ve öğretmenlerden elde edilen sosyal geçerlik bulguları ise öğretim sürecinin uygulanabilir, yararlı ve sosyal açıdan anlamlı olarak değerlendirildiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study examined the effectiveness of graduated guidance in teaching the skill of safely removing broken objects to students with autism spectrum disorder (ASD). In addition, social validity data were collected from parents and teachers. The participants of the study were three students diagnosed with ASD, all of whom were 13 years old. The study was conducted using a multiple-probe design across participants, which is one of the single-subject research designs. The findings of the study showed that graduated guidance was effective in enabling students with ASD to acquire the skill of safely removing broken objects. In addition, it was observed that the participants were able to generalize the skill to different settings and materials and to maintain the skill after instruction. The social validity findings obtained from parents and teachers revealed that the instructional process was evaluated as feasible, beneficial, and socially meaningful.