Trakya bölgesi özel hastanelerinde kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetlerinin web tabanlı içerik analizi
A web-based content analysis of corporate social responsibility activities in private hospitals in the Thrace region
- Tez No: 996588
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL TOKATLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Trakya Bölgesi'nde faaliyet gösteren özel hastanelerin Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) uygulamalarını dijital içerikler üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. Sağlık hizmetlerinin ticarileştiği bir ortamda, hastanelerin etik, çevresel ve sosyal sorumluluklarını ne ölçüde yerine getirdiğini belirlemek amacıyla 14 özel hastaneye ait resmî web siteleri, Instagram ve YouTube içeriklerine ilişkin veriler doküman analizi tekniğiyle toplanmış; nitel içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Analiz sonucunda hastanelerin KSS faaliyetleri, halk sağlığı, koruyucu sağlık hizmetleri, hasta güvenliği, çevresel ve sosyal gönüllülük, etik yönetim, kurumsal iş birlikleri, eğitim-bilimsel katkı, kurumsal web yönetimi ve sosyal medya iletişimi olmak üzere dokuz kategoride toplanmıştır. Faaliyetlerin çoğunlukla halk sağlığı, sağlık eğitimi, koruyucu sağlık hizmetleri ve hasta güvenliği alanlarına odaklandığı; çevresel ve sosyal gönüllülük konularında ise hastaneler arasında belirgin farklılıkların olduğu görülmüştür. Bulgular, bazı hastanelerin KSS faaliyetlerini daha sistematik ve görünür şekilde yapılandırdığını; bazılarında ise bu faaliyetlerin daha sınırlı ve dönemsel bir biçimde dijital ortamlarda yer aldığını göstermektedir. Hastanelerin faaliyet düzeyleri“temel”,“orta”ve“ileri”şeklinde sınıflandırılmış; KSS uygulamaları, Carroll (1991)'un KSS Piramidi çerçevesinde analiz edilerek ekonomik, yasal, etik ve gönüllü sorumluluklar bakımından kurumlar arası farklılaşmalar değerlendirilmiştir. Bu çalışma, sağlık sektöründe KSS'nin dijital ortamdaki yansımalarını analiz ederek KSS ve sağlık yönetimi literatürüne Trakya Bölgesi bağlamında özgün bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the Corporate Social Responsibility (CSR) practices of private hospitals operating in the Thrace Region by analyzing their digital content. In an environment where health services have become commercialized, data from the official websites, Instagram, and YouTube accounts of 14 private hospitals were collected using the document analysis technique in order to determine to what extent hospitals fulfill their ethical, environmental, and social responsibilities; the data were analyzed through qualitative content analysis. As a result of the analysis, the CSR activities of the hospitals were grouped into nine categories: public health, preventive health services, patient safety, environmental and social volunteering, ethical management, corporate collaborations, educational and scientific contribution, corporate web management, and social media communication. It was observed that the activities predominantly focused on public health, health education, preventive health services, and patient safety, while significant differences existed among hospitals regarding environmental and social volunteering issues. The findings indicate that some hospitals structure and present their CSR activities in a more systematic and visible manner, whereas in others these activities appear more limited and periodical in digital environments. The activity levels of the hospitals were classified as“basic”,“intermediate”, and“advanced”; CSR practices were analyzed within the framework of Carroll (1991)'s CSR Pyramid, and interhospital differences were evaluated in terms of economic, legal, ethical, and philanthropic responsibilities. This study provides a unique regional contribution to the CSR and health management literature by analyzing the digital reflections of CSR in the health sector within the Thrace Region context.