Pazarlama araştırmalarında kullanılan istatistiksel teknikler üzerine bir araştırma
A study on statistical techniques in marketing research
- Tez No: 99659
- Danışmanlar: PROF.DR. LEVENT ŞENYAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
ÖZET Pazarlama araştırmalarında hangi durumlarda, hangi istatistiksel tekniklerin kullanılacağı, hangi veri toplama metodlarından yararlanılacağı ve ne büyüklükte verilerin alınacağı, sonuçların yorumlanmasında hangi istatistiksel araçların kullanılması gerekliliği genelde işletmeler için önemli bir sorundur. İşletmelerde ve diğer benzeri kurumlarda yöneticiler ürün yada hizmet veya benzeri konularda geleceğe yönelik kritik kararlar verme durumunda sıkça kalabilirler. Bu gibi durumlarda kullanılacak teknikler işletme, pazarlama, istatistik gibi disiplinler arası araştırma sonuçlarını gerektirir. Bu çalışmada istatistik bilimi çerçevesinde bu sorunların çözümüne ilişkin yaklaşımın önemi vurgulanacaktır. Bu tezin amacı, pazarlama araştırmalarında problemin belirlenmesi aşamasından, bulgu ve sonuçların yorumlanması aşamasına kadar, her bir aşamada hangi istatistiksel tekniğin kullanılacağı konularına bir yaklaşım getirmektir. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Decisions that are made to select the statistical techniques, data collection methods, sample sizes and statistical tools to interpret the results are usually important problems for companies while implementing their marketing researches. Managers are often responsible of making some crucial decisions, which affect the future, about their goods or services. Techniques that have to be used in these decisions requires an interdiciplinary research that includes management, marketing and statistics. In this study; the importance of the solution approach to these problems is being emphasized in context of statistics science. The purpose of this thesis is to suggest an approach for deciding the statistical technique to use in marketing researches; from problem description to interpretation of findings and results. m