Avrupa Birliği'nde ortak para politikası ve Avrupa Para Birimi'nin (ECU) oluşturulması
Common monetary policy in the European Union and the formation of the European Currency (ECU)
- Tez No: 99660
- Danışmanlar: PROF. DR. REZAN TATLIDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET 2-3 Mayıs 1998 tarihinde Brüksel'de toplanan AB hükümet başkanları Avrupa Entegrasyon hareketinde yeni bir adım atarak Avrupa'da tek para uygulamasının ilk aşamasına katılacak ülkeleri tespit etmişlerdir. AB'ne üye 1 1 ülkenin resmi para birimi olan Euro, 1 Ocak 1999 tarihinden itibaren kaydi olarak yürürlüğe girmiştir. Bugün Euro'ya geçişin ilk aşamasını gerçekleştiren 11 Avrupa Birliği (AB) ülkesi yakın gelecekte ulusal para birimlerinin yerine tamamen Euro'yu kullanacakları konusunda bir taahhüt altına girmiş bulunmaktadır. Euro cinsinden hesap açtırmak, ödeme yapmak, para transfer etmek ve diğer tüm finansal işlemlerde Euro'yu kullanmak mümkün olmuştur. Dünya GSYİMH'sının %15.5'ini oluşturan, dünya ihracatının %19.6'sını gerçekleştiren bir bölgenin yeni bir para birimini kabul ediyor olması, kuşkusuz sadece AB sınırları içerisinde değil; tüm dünyada geniş etkiler yaratacak çok önemli bir gelişmedir. Öte yandan son yıllarda dünya ekonomisini derinden etkilemeye başlayan küreselleşme süreci, ticari engellerin kaldırılması, mali piyasaların bütünleşmesi ve ülkeler arasında ticaret ve yatırım ilişkilerinin yoğunlaşması sonucunu doğurmuş, ekonomik entegrasyon yalnız Avrupa'da değil tüm dünyada hükümetler tarafından paylaşılan bir hedef haline gelmiştir. AB'ne resmi olarak tam üye adayı ilan edilmemizin ardından; EPB konusu zaten Avrupa ülkeleri ile köklü tarihi ve güçlü ticari ilişkileri bulunan, AB ile gümrük birliği anlaşması imzalamış tek ülke olan ve uzun yıllardır nihai olarak tam üyeliği hedefleyen ülkemiz açısından da ayrı bir önem kazanmıştır. Konunun küresel yeni dünya düzeni ve özellikle Türkiye açısından taşıdığı büyük önem inceleme konusu olmasındaki en önemli etkeni oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As a new step to the European integration process, heads of governments of the EU gathered at Brussels on 2-3 May 1998 and had determined the member countries that qualified to join the first stage of the EMU. Since the launch of the EURO as the scriptural currency on 1 January 1999, 11 member states of the EU have a commitment to replace their national currencies with EURO in near future. Since then it has been possible to open account, transfer money, to make payments and to do all other financial transactions in terms of Euro. The acceptance of a new currency in a region that has a share of 15.5 % in total world's GDP, undertakes 19.6 % of total world's exports; is obviously a very important development which is expected to have significant effects not only within the boundaries of EU but all around the globe. On the other hand globalization period that has been deeply affecting the world economy recently, has led to the removal of trade barriers, integration of financial markets and an increasing trade and invesment relations among countries thus economic integration has been a target for goverments not only in Europe but throughout the globe. After the declaration of Turkey's fullmember candidateship to the EU, the issue of EMU has gained special importance for Turkey who already had long historical and strong economic relations with European countries, who is the sole country to have signed a customs union aggrement with EU and who for long years aimed at fullmembership to EU. The greater importance of the subject in terms of new global order and especially for Turkey has been influential on deciding to inspect the matter.