Türkiye'de hasta- hekim ilişkilerinde etik sorunları
The Ethical problems of relationship with patients-doctors in Turkey
- Tez No: 99658
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL ERYILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Yolsuzluk, kayırmacılık, rüşvet, kırtasiyecilik, vb. sorunlar devletin sağlık hizmeti sunumunda sıkça karşılaşılan durumlardandır, özel sağlık hizmetlerinin parasal boyutunun olması herkesin bu hizmetlerden yararlanamamasına yol açar. Bu sorun etiksel bakımdan üzerinde durulması gereken bir konudur. Hemen belirtmek gerekir ki, bu genel bozulma sadece kamu kesimi için söz konusu değildir, özel sektörde de benzeri rüşvet, yolsuzluk ve kayırmacılık olayları görülmektedir. Ancak, özel sektör kâr amacını birincil amaç olarak ortaya koyduğu için bu tür uygulamalara kâr edildiği müddetçe ses çıkarılmamaktadır. Hekimlerin hastalara karşı davranışları konusunda ülkemizde büyük sorunların olduğu dikkat çekmektedir. Hastalar, hekimlerin davranışlarını,“ kaba ”,“ sorumsuz ”,“ hırçın ”,“ kendini beğenmiş ”gibi olumsuz kavramlarla ifade etmektedirler. Hastalann önemli bir yüzdesi hekimlerin kendilerine iyi davranmadıklarını ifade etmişlerdir. Bu konuda hekimlerin görüşleri de hastaların ki ile paralellik arz etmektedir. Başka önemli bir konu ise, özel muayenehane ve hastahanelerde hekimlerin daha kibar ve saygılı davrandıklarının gözlenmesidir. Gerek hekimler gerekse hastalar özel muayenehane ve hastahanelerde hekimlerin hastalara daha farklı davrandıklarını açıkça ifade etmektedirler. Bu sonuç, etik bakımdan sakıncalı olarak yorumlanabileceği gibi, kamu hastahanelerinde sağlık hizmetinin yeterli olmadığı şeklinde de yorumlanabilir. Hastalar, beklentilerinin çok altında bir sağlık hizmeti ile karşılaşmaktadırlar ve bundan hiç memnun değildirler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Corruption, bribery, red tape, nopotism are the problems which the government often face in supplying health services. As private health services have monatary dimensions, it is difficult to use these services. This problem should be considered carefully as it has ethical dimension. Stricly speaking, this general corruption is not valid for public sector. On the other hand it is obvious that there is similar corruption in private sector. But as private sector's primary objective is profit, such practices are generally ignored as long as they are profitable. It is also notable that there are great problems concerning doctors' attitudes towards the patients in our country. The patients mention about the doctor attitudes as“rude”,“irresponsible”,“crazy”,“proud”,“conceited”. A great percentage of patients believe that doctors mistreat them. In this respect doctors' thoughts are in parallel wiht those of the patients. It is also observed that doctors' behaviors are more kind and respected in their private surgeries and hospitals. This result can be evaluated ethically unacceptable and it can also be possible to suggest that health services are not effective in public hospitals. In this context it can be argued that patiens are confronted with health services less than their expectations.