Orta Anadolu orman köylerinde genel yerleşim ve mimarı özellikler (Aşağıçiğil örneği)
- Tez No: 9966
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Bir tabii çevre verisi olarak ormanın yerleşme vs konut seviyesindeki etkilerinin tesbitini hedefleyen bu tez çalışmasının giriş bölümünde konunun ele almış nedeni ve çalışma kapsamı hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, ormanlar ve yerleşmelerin münasebetlerinden bahsedil mekte olup konu orman durumu ve yerleşme açısından ayrı ayrı incelenmiştir. Ülkemiz orman köyleri hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde ise orman ve yerleşme arasındaki nünasebetin, orman aley- hine geliştiği örnek yerleşme -olan Aşağıçiğil'in tarihçesi, coğrafi, durumu, sosyo-ekonomik ve sosy o-kül türel yapısı incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Aşağıçiğil evleri plan şemaları, plan elemanları yapı elemanları, yapı malzamesi ve yapı tekniği açısından etüd edilmiştir. Dördüncü bölümde ise araştırmadan elde edilen genel sonuçlar verilmiştir-
Özet (Çeviri)
N SUM M â R Y The ntain goal of this thesis is the checkup of the influence of forest on residence district and' dwellings* Therefore this subject is existing in the beginning of chapter *Thi s chapter also contains the data of these effects*. The first chapter contains the ralation of woods and settlements^Each. of the© is eximaned at this point of view* The second chapter examines the sanple^ Âşağıçiğil in which the relation between residence and deveiopiaent is against the forsstsThe chapter also con tains the historical» cographical situations economic and cultural structure of Aşağıçiğil*, The third chapter contains the explanation of the plans of houses s sketch elements and structure elements^ construction materials, and construction tech nology» The fourth chapter consists the general results of the thesis* VI 1 1