Konya Altınapa barajında sızma kayıpları belirlenmesi üzerine bir araştırma
- Tez No: 9965
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET : Altınapa Barajı Konya Bölgesinde yer al an dokuz baraj dan birisidir. Sızma kayıplarının olduğu düşünülen bu barajda kayıpların nedenleri ve sayısal olarak değeri bilinmemektedir. Bu araştırma ile 15 yıllık (1972-1986) değerler kullanılarak su dengesi denklemi ile Altınapa Baraj gölünden olan sızma kayıpları hesaplanmıştır. 6 Hesaplamalar sonucunda Baraj gölünde yılda ortalama 6,19 x 10 3 m suyun sızmalar sonucu kaybolduğu saptanmıştır - Araştırmadan elde edilen bilgiler baraj gölü haznesinin özellikle yanal yüzeylerde alınacak önlemlerle kaybın % 59 azalabileceğini 6 3 ve yılda ortalama 3,63 x 10 m su tasarrufu sağlanabileceğini göster miştir. SîESMAEÎ Altmapa Dam is one of the nine dams which are located in Konya region. It's thought of that this dam has priming losses. However, the causes and magnitude of the losses in numbers are not known. With this research, priming losses of Altmapa Dam have been calculated by the help of water balance equation using 15 year time period values (1972-1986). After these calculations it is found 6 3 out that an average amount of 6,19 x 10 m of water has been wasted yearly through priming losses. The data received through this research has shown that with the precausions on, the laterial surfaces of the reservoir of the Dam, priming losses could be decreased 53% and avarage amount of 6 3 3,63 x 10 m of water might be saved yearly.
Özet (Çeviri)