Cumhuriyet dönemi sanat ortamını oluşturan etmenler: 1940-1960
Determinants of the formation of the art scene in Republican Turkey: (1940-1960)
- Tez No: 996611
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER ÖNDİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat Bilim Dalı
Özet
Bu tez 1940-1960 yılları arasında Türkiye'de şekillenen sanat ortamını incelemeyi amaçlamaktadır. Belirlenen yıllar arasında sanat ortamı bir bütün olarak ele alınarak dönemin sosyal, siyasi ve ekonomik ortamı, kültür politikaları ve farklı sanat dallarının birbirleriyle olan güçlü bağları irdelenmiştir. İlk bölümde İsmet İnönü'nün cumhurbaşkanı seçilmesi ile birlikte kültür politikalarının uğradığı değişim ele anılmış ve Hümanizma düşüncesi açıklanmıştır. Ardından söz konusu kültür politikalarının sonucu olarak açılan Tercüme Bürosu'nun faaliyetleri, 1932 yılından açılmış olsa da 1940'lı yıllarda gerek Ankara ve İstanbul gibi büyük kentlerde gerekse de Anadolu'nun daha küçük kasabalarında dönemi için pek çok yeniliğe imza atan ve zengin bir etkinlik mekanı olan Halkevleri ve son olarak da köy öğretmeni yetiştirme düşüncesiyle yola çıkmasına rağmen verdiği sanat eğitimiyle de önemli bir kurum olan Köy Enstitüleri sanat ortamı oluşturmaları bakımından incelenmiştir. Ardından tüm bunların etkisiyle sanatçıların geliştirdikleri sanat anlayışları ve diğer sanat dalları ile etkileşimleri ele alınmıştır. Ardından 1946 yılında gerçekleşen genel seçimlerle değişmeye başlayan siyasi iklimin etkisiyle 1950'li yılların sanat ortamı analiz edilmiştir. Böylece 1940'lı ve 1950'li yıllar bir bütün olarak ele alınarak birbirleriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the art scene that took shape in Turkey between 1940 and 1960. The Turkish art scene was examined as a whole between the specified years, and the social, political and economic conditions of the period, cultural policies and the strong ties between different branches of art were examined. In the first section, the changes in cultural policies after İsmet İnönü was elected as president were discussed and the idea of Humanism was explained. Then, the activities of the Tercüme Bürosu, which was established as a result of the cultural policies, the Halkevleri, which functioned as rich event venues and introduced many innovations during the 1940s in both major cities like Ankara and Istanbul as well as in smaller towns across Anatolia despite being founded in 1932, and finally the Köy Enstitüsü, which emerged as a significant institution by offering art education even though it was originally intended to train village teachers, were examined in terms of their role in creating an art scene. Following this, the artistic understandings developed by artists under the influence of these institutions and their interactions with other branches of art were discussed. Then, the art scene of the 1950s was analyzed under the influence of the political climate that began to change with the general elections held in 1946. Thus, the 1940s and 1950s were considered as a whole and compared with each other.