Unutulmaz turizm deneyimlerinin tavsiye etme niyeti üzerindeki etkisi: Horma Kanyonu örneği
The impact of unforgettable tourism experiences on intention to recommend: The case of Horma Canyon
  1. Tez No: 996612
  2. Yazar: SEZEN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAGİHAN ÇAKMAKOĞLU ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda turizm anlayışı, yalnızca seyahat etme ve yeni yerler görme amacının ötesine geçerek, ziyaretçilerin yaşadıkları deneyimlerin kalitesi ve unutulmazlığı üzerine yoğunlaşmıştır. Bu durum,“unutulmaz turizm deneyimi”kavramını hem akademik hem de sektörel açıdan önemli bir araştırma alanına dönüştürmüştür. Bu çalışmada unutulmaz turizm deneyimleri, Pine ve Gilmore (1999) tarafından geliştirilen ve deneyimi eğlence, eğitim, estetik ve kaçış olmak üzere dört boyutta ele alan 4E deneyim modeli çerçevesinde kavramsallaştırılmıştır. Doğa temelli turizm destinasyonlarından biri olan Kastamonu Horma Kanyonu, ziyaretçilerine benzersiz doğal güzellikleriyle özgün deneyimler sunmaktadır. Bu deneyimlerin ziyaretçilerin davranışsal niyetleri üzerindeki etkisini incelemek, turizm araştırmaları açısından değerli bir konu haline gelmiştir. Bu araştırma, Horma Kanyonu ziyaretçilerinin yaşadıkları unutulmaz turizm deneyimlerinin destinasyonu tavsiye etme niyetleri üzerindeki etkisini belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, alan yazındaki güncel yaklaşımlar dikkate alınarak erişilebilirlik değişkeni de araştırma modeline dahil edilmiştir. Veriler çevrimiçi anket yöntemiyle, Kastamonu ilinde yaşayan veya Horma Kanyonu'nu en az bir kez ziyaret etmiş 18 yaş ve üzeri katılımcılardan toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS ve AMOS programları kullanılarak analiz edilerek doğrulayıcı faktör analizi ve yapısal eşitlik modellemesi teknikleri uygulanmıştır. Araştırma bulguları, unutulmaz turizm deneyimlerinin tavsiye etme niyetini anlamlı ve pozitif yönde etkilediğini ortaya koymuştur. Ayrıca erişilebilirliğin, bu etkiyi anlamlı biçimde biçimlendiren bir değişken olduğu belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, doğa temelli destinasyonlarda deneyim tasarımı ve erişilebilirlik planlamalarına yönelik akademik ve uygulamaya dönük katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the concept of tourism has evolved beyond merely traveling and visiting new places, increasingly focusing on the quality and memorability of visitors' experiences. This development has transformed the concept of“memorable tourism experiences”into a significant field of research in both academic and sectoral contexts. In this study, memorable tourism experiences are conceptualized within the framework of the 4E experience model developed by Pine and Gilmore (1999), which conceptualizes experience in four dimensions: entertainment, education, esthetics, and escapism. As one of the nature-based tourism destinations, Kastamonu Horma Canyon offers visitors unique experiences through its distinctive natural attractions. Examining the effects of these experiences on visitors' behavioral intentions has become a valuable topic in tourism research. This study aims to determine the effect of memorable tourism experiences of Horma Canyon visitors on their intention to recommend the destination. In line with recent developments in the literature, accessibility has also been included in the research model. Data were collected through an online survey from participants aged 18 and over who live in Kastamonu or have visited Horma Canyon at least once. The collected data were analyzed using SPSS and AMOS software, and confirmatory factor analysis and structural equation modeling techniques were applied. The findings reveal that memorable tourism experiences have a significant and positive effect on intention to recommend. Additionally, accessibility was found to be a variable that significantly shapes this effect. The results contribute to both academic knowledge and practical applications related to experience design and accessibility planning in nature-based tourism destinations.