Diyafram duvarlı derin kazılarda farklı ankraj uygulamalarının incelenmesi
The investigation of different anchor applications i̇n deep excavations with diaphragm walls
  1. Tez No: 996613
  2. Yazar: SÜLEYMAN KAAN KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT TONAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
Özet
Derin kazılar, inşaat mühendisliğinde dikkatle ele alınması gereken, yüksek risk içeren uygulamalardır. Özellikle yerleşim alanlarında artan nüfus yoğunluğu sonucunda oluşan yapılaşma ihtiyacı ve kısıtlı inşaat sahası durumu gibi majör faktörler yüksek katlı yapı inşaatları ve beraberinde derin kazı uygulamaları faaliyetlerini kaçınılmaz hale getirmektedir. İnsan boyunu aşan her kazı belirli bir risk unsuru taşıdığından, bu tür projelerde stabilite büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, gerek kazı sahasının, gerek ise kazı çevresinin güvenliğinin sağlanması bir mühendislik zorunluluğudur. Geoteknik mühendisliğinde, bu tür durumlarda kullanılan en önemli çözümler arasında ankraj uygulaması gösterilebilir. Bu amaçla, bu tez çalışmasında, oldukça önemli bir mühendislik çözümü olan ankraj uygulaması incelenmiş ve bir ankraj delgisinde tek köklü (klasik) ankraj ile bir ankraj delgisinde çok köklü SBMA (Single Bore Multiple Anchor) uygulamasının, diyafram duvarlı bir iksa yapısındaki performansları karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Çalışma iki aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada, hipotetik (teorik) bir zemin profili; ikinci aşamada ise bir inşaat sahasında, SBMA sisteminin uygulandığı bir zemin profili üzerinde gerekli incelemeler, gerek sayısal xvi analiz sonuçları; gerek ise arazi datası kullanımı ile sunulmuş; Plaxis 2D ile gerçekleştirilen analizlerde; aşamalı kazı sürecinin dikkate alınmasıyla elde edilen deplasman ve moment değerleri, şekiller ve tablolar halinde verilmiştir. Elde edilen analiz sonuçları ve arazi datası birarada değerlendirildiğinde, SBMA tercihinin, klasik ankraj uygulaması yerine kullanılabilecek uygulanabilir ve önemli bir alternatif olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Deep excavations are high-risk applications that must be handled with great care in civil engineering practice. Particularly in urban areas, the increasing population density, the resulting demand for construction, and constraints on construction sites are major factors that make high-rise building construction and, consequently, deep excavation practices inevitable. Since any excavation exceeding an average human height involves a certain level of risk, stability is of critical importance in such projects. Therefore, ensuring the safety of both the excavation site and its surroundings is an engineering necessity. In geotechnical engineering, anchorage applications are considered among the most important engineering solutions under such conditions. For this purpose, in this thesis study, anchorage applications-being a highly significant engineering solution-were investigated, and the performances of a single-root (conventional) anchor and a Single Bore Multiple Anchor (SBMA) system installed within the same anchor borehole were comparatively evaluated in a diaphragm wall–supported retaining structure. The study was conducted in two stages. In the first stage, analyses were carried out on a hypothetical (theoretical) soil profile; in the second stage, investigations were performed on a soil profile xviii from an actual construction site where the SBMA system was implemented. The study presents both numerical analysis results and field data. In the analyses performed using PLAXIS 2D, displacement and moment values obtained by considering the staged excavation process are presented in the form of figures and tables. When the analysis results and field data are evaluated together, it is concluded that the SBMA system represents an applicable and a significant alternative that can be used instead of conventional anchorage system.