Karakaya baraj gölünde yaşayan Paracapoeta trutta (heckel,1843)'da otolit biyometrisi- balık büyüklüğü ilişkisi
Relationship between otolith biometry and fish size in Paracapoeta trutta (heckel, 1843) living in Karakaya dam lake
  1. Tez No: 996636
  2. Yazar: YAŞAR YÜCEKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DÜŞÜKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Karakaya Baraj Gölü'nden temin edilen Paracapoeta trutta (Heckel, 1843) balık türünün otolit biyometrisi ile balık büyüklüğü ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, P. trutta türüne ait balık örnekleri Eylül 2023 – Nisan 2024 tarihleri arasında farklı göz açıklıklarına sahip uzatma ağlar ile Karakaya Baraj Gölü Battalgazi Mevkisinden avcılık yapan balıkçılardan temin edildi. Bu tez çalışmasında, 42 adet erkek ve 48 adet dişi balık olmak üzere toplam 90 adet P. trutta örneği incelendi. Tüm popülasyondaki toplam balık boy uzunluğu maksimum 418,00 mm, minimum 212,00 mm arasında, toplam balık ağırlığı maksimum 855,90 g, minimum 100,40 g arasında değişim gösterdiği belirlendi. Erkek balık örneklerinde toplam balık boyu maksimum ve minimum (mak-min) 400,00 mm 216,00 mm arasında, dişi balık örneklerinde ise (mak-min) 418,00 mm- 212,00 mm arasında dağılım gösterdiği tespit edildi. Erkek balık örneklerinde balık ağırlığının (mak-min) 654,40 g - 103,50 g arasında, dişi balık örneklerinde ise balık ağırlığının (mak- min) 855,40 g – 100,40 g arasında dağılım gösterdiği bulundu. Bu tez çalışmasında, P. trutta'da balık uzunluğu- otolit büyüklüğü (uzunluk, genişlik, kalınlık ve ağırlık), balık ağırlığı- otolit büyüklüğü ilişkisi ve populasyondaki sağ ve sol otolitler arasındaki ilişkiler incelendi ve pozitif yönde kuvvetli ilişki olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the relationship between otolith biometry and fish size in the fish species Paracapoeta trurra (Heckel, 1843) obtained from Karakaya Dam Lake. To this end, fish samples of P. trutta were collected from fishermen fishing in the Battalgazi area of Karakaya Dam Lake between September 2023 and April 2024 using gill nets with different mesh sizes. In is study, a total of 90 P. trutta specimens were examined, consisting of 42 male and 48 female fish. The total fish length in the entire population ranged from a maximum of 418.00 mm to a minimum of 212.00 mm, and the total fish weight ranged from a maximum of 855.90 g to a minimum of 100.40 g. In male fish samples, the total fish length ranged from a maximum to a minimum of 400.00 mm and 216.00 mm, while in female fish samples it ranged from a maximum to a minimum of 418.00 mm and 212.00 mm. Fish weight in male fish samples ranged from a maximum to a minimum of 654.40 g and 103.50 g, while in female fish samples it ranged from a maximum to a minimum of 855.40 g and 100.40 g. This thesis investigated the relationship between fish length and otolith size (length, width, thickness, and weight), fish weight and otolith size, and the relationships between right and left otoliths in the P. trutta population, and a strong positive correlation was determined.