Veri madenciliği aracı olarak genetik algoritma ve parçacık sürü optimizasyonunu kullanarak kripto paraların fiyat modellemesi
Cryptocurrency price modeling using genetic algorithm and particle swarm optimization as data mining tools
  1. Tez No: 996647
  2. Yazar: NUSRET KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN GAVCAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Kripto para piyasalarının yüksek oynaklık, doğrusal olmayan fiyat yapısı ve ani dalgalanmalarla karakterize edilmesi, Bitcoin fiyatlarının tahmininde geleneksel yöntemlerin sınırlı kalmasına neden olmaktadır. Çalışmanın temel amacı, Genetik Algoritma (GA) ve Parçacık Sürü Optimizasyonu (PSO) yöntemlerini bir arada kullanarak Destek Vektör Regresyonu (SVR) modeline dayalı, hibrit bir tahmin yaklaşımı geliştirmektir. Bu kapsamda, hem modele dahil edilecek değişkenlerin seçimi hem de SVR modelinin hiperparametrelerinin belirlenmesi bütünleşik bir yapı içinde ele alınmıştır. Analizde, 01.01.2019–31.10.2025 dönemine ait günlük Bitcoin fiyat verileri kullanılmıştır. İlk aşamada GA, geniş bir aday değişken havuzu içerisinden tahmin performansına en fazla katkı sağlayan sınırlı bir değişken alt kümesini belirlemiştir. Elde edilen sonuçlar, günlük frekansta Bitcoin fiyatlarının tahmininde teknik göstergelerin belirleyici olduğunu, makroekonomik değişkenlerin ise daha sınırlı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. İkinci aşamada PSO, SVR modelinin temel hiperparametrelerini optimize ederek modelin tahmin doğruluğunu ve kararlılığını artırmıştır. Uygulama sonuçları, önerilen GA–PSO–SVR yaklaşımının fiyat seviyesi tahmininde kabul edilebilir hata değerleri ürettiğini ortaya koymaktadır. Buna karşılık, kısa vadeli fiyat hareketlerinin yönünü tahmin etme başarısının görece düşük kalması, kripto para piyasalarının doğasında bulunan yüksek belirsizliği teyit etmektedir. Genel olarak tez, GA ve PSO'nun tamamlayıcı özelliklerini bir araya getiren hibrit optimizasyon yaklaşımının, yüksek oynaklığa sahip finansal zaman serilerinde model performansını artırmada etkili bir yöntem sunduğunu ve Bitcoin fiyat tahmini literatürüne anlamlı bir katkı sağladığını göstermektedir
Özet (Çeviri)
The high volatility, non-linear price structure, and sudden fluctuations characterizing cryptocurrency markets limit the effectiveness of traditional methods in forecasting Bitcoin prices. The primary objective of this study is to develop a hybrid forecasting approach based on the Support Vector Regression (SVR) model by jointly employing Genetic Algorithm (GA) and Particle Swarm Optimization (PSO) techniques. Within this framework, both the selection of input variables and the optimization of SVR hyperparameters are addressed in an integrated manner. The analysis is conducted using daily Bitcoin price data covering the period from January 1, 2019, to October 31, 2025. In the first stage, GA is utilized to identify a reduced subset of variables that contribute most significantly to forecasting performance from a large pool of candidate variables. The results indicate that technical indicators play a dominant role in Bitcoin price prediction at the daily frequency, whereas macroeconomic variables provide relatively limited explanatory power. In the second stage, PSO is employed to optimize the key hyperparameters of the SVR model, leading to improvements in both prediction accuracy and model stability. The empirical findings demonstrate that the proposed GA–PSO–SVR framework produces acceptable error levels in price level forecasting. However, the relatively low success rate in predicting short-term price direction highlights the inherent uncertainty characterizing cryptocurrency markets. Overall, the hybrid optimization approach that combines the complementary strengths of GA and PSO offers an effective framework for enhancing model performance in highly volatile financial time series and contributes meaningfully to the literature on Bitcoin price forecasting.