2b alanlarının orman ve tarım kullanımlarına ait değerlerin ve bu değerleri etkileyen faktörlerin belirlenmesi: Kastamonu ili örneği
Determinig the values of 2b areas for forest and agricultural use and factors affecting these values: The case of Kastamonu province
- Tez No: 996652
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYYİBE ALTUNEL, PROF. DR. SULTAN BEKİROĞLU ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye'de orman kadastro çalışmaları sırasında orman niteliğini kaybettiği belirlenen ve 6831 sayılı Orman Kanunu'nun 2B maddesi uyarınca orman sınırları dışına çıkarılan arazilerin mülkiyet yapısı, kullanım biçimi ve ekonomik değeri önemli bir tartışma konusudur. Bu çalışma, Kastamonu İlini temsil etmesi hedeflenerek Kastamonu Merkez, Tosya ve İnebolu ilçelerinde yürütülmüştür. 2B uygulama çalışmaları tamamlanmış köylerde; 2B niteliğindeki alanların 2022 yılı verileri kullanılarak gelir değeri yöntemine göre Faustmann formülü kullanılarak, arazi hasıla değeri bulunmak suretiyle orman arazi değeri saptanmıştır. Kesim değeri yöntemi ile ağaç serveti değeri hesaplanmıştır. Bu alanlarda tarımsal arazi ve ürün değerinin yine 2022 yılına göre arazi ve ürün değerleri hesaplanarak sonuçların karşılaştırılmasının yapılması amaçlanmıştır. Ayrıca 2B arazilerinin Kastamonu İlindeki satış gelirleri ile elde edilen sonuçların karşılaştırması da yapılmıştır. Aynı zamanda bu ilçelere bağlı köylerde 2B maliklerine yönelik yapılan anket çalışmaları ile demografik ve sosyoekonomik veriler, mülkiyet algısı, kullanım biçimi ve 2B uygulamasına ilişkin görüşler toplanmıştır. Anket sonuçları betimsel analiz ve nonparemetrik testlerden Ki-kare bağımsızlık testi ile değerlendirilmiştir. Ormana ait hesap verileri ile tarıma ait hesap verileri karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma neticesinde Kastamonu ili için ormanın ve ormandan elde edilecek gelirin daha yüksek çıkması nedeniyle orman arazi ve ürün değerinin daha değerli olduğu ortaya koyulmuştur. Çalışmada yapılan anket çalışması ile vatandaşların 2B uygulaması algı ve bilinç düzeyleri, beklentileri test edilmiştir. 2B uygulamanın ormanları tehdit ettiği ve terk edilen arazilerin yeniden orman olduğu katılımcıların ifadeleriyle ortaya koyulmuştur. Bu sebeple 2B uygulamasının sadece kadastronun hatalı yapıldığı yerlerde hataları düzeltmek için kullanılması gerektiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Forest cadastral surveys in Türkiye during forest cadastral surveys, the ownership structure, usage pattern, and economic value of lands determined to have lost their forest characteristics and excluded from forest boundaries pursuant to Article 2B of the Forest Law No. 6831 are significant topics of debate. This study was conducted in the districts of Kastamonu Province, Tosya, and İnebolu, with the aim of representing Kastamonu Province in the districts of Kastamonu Central, Tosya, and İnebolu. In villages where Article 2B implementation studies have been completed, the forest land value was determined by finding the land yield value using the Faustmann formula according to the income value method, using 2022 data for areas subject to Article 2B. The value of forest resources was calculated using the cutting value method. The aim was to compare the results by calculating the value of agricultural land and products in these areas based on 2022 land and product values. In addition, the results obtained from the sales revenues of 2B lands in Kastamonu Province were also compared. At the same time, survey studies conducted on 2B owners in villages affiliated with these districts collected demographic and socioeconomic data, perceptions of ownership, usage patterns, opinions regarding the 2B application. The survey results were evaluated using descriptive analysis and nonparametric tests, specifically the chi-square independence test. Forest account data was compared with agricultural account data. This comparison revealed that forest land and product value is more valuable for Kastamonu province because the forest and the income generated from it are higher. The survey conducted as part of the study tested citizens' perceptions and awareness levels regarding the 2B application, as well as their expectations. Participants stated that the 2B application threatened forests and that abandoned lands were becoming reforested. For this reason, it was concluded that the 2B application should only be used to correct errors in cadastral surveys where mistakes were made.