Sayısal fotoğraf ve sanatsal yaratıcılık
Digital photography and artistic creativity
- Tez No: 99668
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞEFİK GÜNGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
ÖZET 18. Yüzyılın ikinci yarısında ortaya çıkan ve günümüze değin teknolojik, kültürel ve sosyal değişimlere koşut olarak gelişimini sürdüren Fotoğraf, yüzyılımızın en önemli iletişim araçlarından biri olma özelliğini korumaktadır. Teknolojik gelişim fotoğraf makinalarını, filmlerini değiştirmektedir. Bu değişimler ve sosyal gelişimler fotoğrafik anlatım kavramında da değişikliklere neden olmaktadır. Ancak tüm bu gelişmeler ve değişimlere karşın“ görüntü ”değişmeyen ve gelişimini, anlatımını sürdüren bir kavram olarak karşımıza çıkar. Sayısal fotoğraf, fotoğrafik görüntüyü oluşturan bir takım öğeleride kullanmaktadır. Bunlar; Aydınlatma, Kompozisyon, Görüntü düzenlemesi, Objektif açıları gibi etmenler olup Sayısal fotoğrafta daha çok aksesuar ve kısa zaman seçenekleri ile desteklenmektedir. Sayısal fotoğraf; teknolojinin kendisine sunduğu gelişmeler sayesinde maliyet, kolaylık, uygunluk ve zaman olarak fotoğraf sanatçısının yaratıcılığını kolaylaştırmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Since mid 18. Century photography has been advanced according to the techonological, cultural and social changen and become one of the main instruments of mass media. Every techonological development changes the photo-cameras and the raw materials which is used at these cameras, These technologial advanced and social changes do also change the concept of photographic narration. Everything changes but not the concept of“image”. The latest development in photograpy is the use of digital image to produce a new concept of photography. Digital photography uses almost the same elements as normal photography such as; lighting, composition, frame of image and objectice angles. Furthermore, digital photography uses many other accessories and flexible time nature.