Otel işletmelerinde hizmetiçi eğitimin personelin iş verimliliğine etkisi ve K.K.T.C'de bir uygulama
Impact of the inservice training of personnel on work productivity in otel enterprises and an application in T.R.N.C
  1. Tez No: 99667
  2. Yazar: HASAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİME ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
oz Turizm bir ülkenin ekonomisi açısından çok önemli bir kalkınma aracıdır.Bu sektördeki verimliliğin artırılması ile turizmin ekonomiye olan katkısı daha da fazla olacaktır. Otel işletmeleri bu sektör içerisinde çok önemli bir yere sahip olup insanların konaklama ve beslenme gibi doğal gereksinimlerinin karşılanması amacıyla mal ve hizmet üretiminde bulunan işletme faaliyetlerinin bütününü içermektedir. Mal ve hizmet üretiminin tamamına yakını ise insan eliyle yerine getirilmektedir. Bu nedenle, insan unsuru üzerinde önemle durulması gereken bir faktör olup araştırmanın özünü de oluşturmaktadır. Çalışmanın amacı otel işletmelerinde hizmetiçi eğitimin personelin iş verimliliğine etkisinin araştırılmasıdır. Bu bağlamda, çalışmanın uygulama alanı kapsamında K.K.T.C'deki beş ve dört yıldızlı oteller seçilmiştir. Ayrıca verimliliği etkileyen faktörlerin analiz edilmesi, bu faktörler içerisinde hizmetiçi eğitimin yeri ve öneminin tesbiti, otellerdeki hizmetiçi eğitim koşul ve uygulamaları, bölüm yöneticilerinin bu uygulamalarla ilgili bilgi ve düşünceleri ortaya konularak bu konuda öneriler geliştirilmeye çalışılmıştır. Araştırma belirtildiği gibi beş ve dört yıldızlı otelleri kapsamaktadır. Araştırma anket yöntemi kullanılarak yapılmış olup araştırmadan elde edilen bulguların çözümlenmesi için SPSS ( Statistics Programme For Social Science ) bilgisayar programı kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde bölüm yöneticilerinin verimliliği etkileyen faktörler arasında personelin sahip olduğu bilgi ve beceri faktörünün önemini vurguladıkları görülmekle birlikte, uygulamada hizmetiçi eğitimin bu amaç doğrultusunda uygun koşullarda verilmediği saptanmıştır. Elde edilen bulgularla yapılan analizler sonucunda personelin iş verimliliğinin artması için hizmetiçi eğitimin hangi koşul ve yöntemlerle verilmesi gerektiğine ilişkin öneriler sıralanmıştır. K.K.T.C'de bu araştırmaya benzer bir araştırmanın yapıldığına dair bir kaynağa ya da bilgiye rastlanılmamıştır. Bu nedenle, bu çalışmanın bundan sonra yapılacak araştırmalar için bir basamak olacağı tahmin edilmektedir. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT From the economic point of view tourism is a very important means of development. Increasing productivity in tourism sector its contribution to the economy will be greater. In this sector hotel enterprises hold a very important place and comprises all the management activities aimed to meet natural needs of peoples' such as accommodation and food. Nearly all goods and services are produced manually through human being. Therefore, human factor is a very important aspect and comprises the essence of this study. The study aims at investigating the impact of the inservice training of personnel on work productivity. In this context, for the purpose of the study four and five star hotels in T.R.N.C. ( Turkish Republic of Northern Cyprus) have been selected. Moreover, analyzing the factors affecting productivity, determining the place and importance of inservice training among these factors, analyzing conditions and applications for inservice training in hotels, and knowledge and ideas of department heads about these applications, the researcher will put forth recommendations in the field. In this study questionnaires, developed by researcher, are used and in order to analyze the data SPSS ( Statistics Program For Social Science ) is applied. The findings proved that, although the department heads emphasize the knowledge and skills of the personnel among the factors affecting productivity, it is found that the conditions provided for in service training are not adequate. As a result of these IVfindings the researcher lists some recommendations for the conditions and methods for inservices training which aims at improving work productivity of the personnel. The researcher has not come across any resource as a study that has been done in T.R.N.C in this field so far. Therefore, it is hoped that, this study will contribute to the field and will be a resource for other researcher.