Muhasebe denetiminde finansal teknikler kullanılarak analitik inceleme prosedürlerinin uygulanması ve bir vak'a örneği
Application of analytical analysis procedures using financial techniques in accounting audit and an example of a case
- Tez No: 996683
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ULUYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Günümüzde küreselleşme ve bilgi teknolojilerindeki gelişmelerle birlikte işletmeler işletme içi ve işletme dışı bilgi kullanıcılarına finansal raporlarla doğru ve güvenilir bilgileri vermek amacıyla denetim faaliyetlerine önem vererek piyasada yer edinme konusunda fırsat elde edebileceklerdir. Denetim faaliyetlerinde elde edinmek istenen daha kısa sürede daha az maliyetle güvenilir ve doğru sonuçlara ulaşılabilmek olduğundan, iyi bir denetim ekibi, iyi bir denetim planı, işletmenin riskli alanlarının hızlı ve doğru tespiti gibi çeşitli konular oldukça önem kazanmaktadır. Denetimde önem kazanan kilit noktalardan birisi de analitik inceleme prosedürleridir. Analitik inceleme prosedürleri denetim sürecinin her aşamasında kullanılan denetimin etkinliğini artıran ve maliyet ve zaman faydası sağlayan çeşitli tekniklerden oluşmaktadır. Bu teknikler geçmişten günümüze her geçen gün piyasanın değişim hızına ayak uydurmaktadır. Çalışmada hisseleri BIST'te işlem gören GÜBRE T.A.Ş. 'nin 3 yıllık finansal tablolarına çeşitli analitik prosedürler uygulanmış ve elde edilen bilgilerle değerlendirmelerde bulunularak bağımsız denetim raporuna göre işletmenin sınırlı olumlu görüş almasına sebep olan tutarsızlıkların finansal tablolara yansıması tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, with globalization and developments in information technologies, enterprises will be able to gain an opportunity to gain a place in the market by giving importance to audit activities in order to provide accurate and reliable information to internal and external information users through financial reports. A good audit team, a good audit plan, and a quick and accurate determination of risky areas of the business are of great importance, as reliable and accurate results can be achieved in the shorter time required to obtain audit activities. One of the key points that is important in the audit is analytical examination procedures. Analytical examination procedures consist of various techniques that increase the effectiveness of the audit used at each stage of the audit process and provide cost and time benefit. These techniques keep pace with the pace of change in the market day by day from the past to the present. The shares in the study were traded in BIST, GUBRETAS AS. various analytical transactions were applied in the 3-year financial statements of the company and the results were evaluated and the results were determined to reflect the discrepancies that caused the company to receive a limited positive opinion according to the independent audit report.