Susam duyarlılığı olan hastaların laboratuvar ve klinik özellikleri
Clinical and laboratory characteristics of patients with sesame sensitization
  1. Tez No: 996698
  2. Yazar: MERVE SERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ ULUSOY SEVERCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Besin alerjileri, sıklığı giderek artan ve hayatı tehdit eden reaksiyonlara yol açabilen önemli bir halk sağlığı sorunudur. Çocukluk çağında başlayan bu alerjiler genellikle süt, yumurta, fıstık ve deniz ürünleri gibi gıdalarla ilişkilidir. Son yıllarda öne çıkan susam alerjisi, ciddi reaksiyonlara neden olabilmekte ve kuruyemişler ile bazı tohumlarla çapraz reaktivite gösterebilmektedir. Bu çalışmada pediatrik susam duyarlılığı olan hastaların klinik özellikleri, laboratuvar bulguları ve olası çapraz reaktiviteleri incelenerek tanı ve yönetim süreçlerine katkı sağlanması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Food allergies are an important public health issue with increasing prevalence and the potential to cause life-threatening reactions. These allergies typically begin in childhood and are most commonly associated with cow's milk, egg, peanut, and seafood. In recent years, sesame allergy has emerged as a significant concern, capable of triggering severe reactions and showing cross-reactivity with tree nuts and certain seeds. The aim of this study was to evaluate the clinical features, laboratory findings, and possible cross-reactivities of pediatric patients with sesame sensitization, thereby contributing to diagnostic and management strategies.