Zor astımlı hastalarda astım atağı sıklığı ile ilişkili faktörler ve sık atakla seyreden astım fenotipinin klinik özellikleri
Factors associated with asthma exacerbation frequency in difficult to treat asthma patients and clinical characteristics of the frequent exacerbation phenotype
  1. Tez No: 945920
  2. Yazar: AGİT YAKIŞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL KEPİL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç: Astım, heterojen patofizyolojik mekanizmalar, klinik özellikler ve progresyon paternleri ile karakterize kronik bir alt solunum yolu hastalığıdır. Temel patolojik özellikleri, değişken hava akımı obstrüksiyonu ve çoğu olguda eşlik eden kronik hava yolu inflamasyonudur. Astım ilişkili morbidite ve mortalitenin en önemli nedeni, hastalığın şiddetinden bağımsız olarak gelişebilen akut ataklardır. Sık atak geçiren hastalar, farklı klinik ve patofizyolojik özellikler sergilemekte olup, bu grupta tedavi edilebilir komponentlerin tanımlanması ve hedeflenen terapötik müdahalelerle morbidite ve mortalite oranlarının azaltılması mümkün olabilmektedir. Bu çalışma, zor astım veya ağır astım tanılı hastalarda atak sıklığını etkileyen tedavi edilebilir faktörlerin belirlenmesini hedeflemektedir. Gereç ve Yöntem: İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi SUAM Alerji ve İmmünoloji Birimi'nde zor/ağır astım tanılı 131 hasta çalışmaya alınmış olup, demografik özellikler, klinik parametreler, solunum fonksiyon testleri, laboratuvar bulguları, alerjik duyarlılık profilleri, akciğer YRBT bulguları, çevresel faktörler ve tedavi rejimleri kesitsel prospektif olarak incelenmiştir. Katılımcılar son bir yılda ≥2 atak geçirenler (n=37) ve 570 hücre/mm³ ve kan eozinofil yüzdesi >%12,7), nazal polip varlığı, sık akciğer enfeksiyonu öyküsü ve kötü astım kontrolü (AKT skoru
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction and Objective: Asthma is a chronic lower respiratory tract disease characterized by heterogeneous pathophysiological mechanisms, clinical presentations, and progression patterns. Its main pathological features include varying degrees of airflow obstruction and, in most cases, accompanying chronic airway inflammation. The most important cause of asthma-related morbidity and mortality is acute exacerbations, which can occur regardless of disease severity. Patients with frequent exacerbations exhibit different clinical and pathophysiological characteristics, and in this group, identifying treatable components and reducing morbidity and mortality rates through targeted therapeutic interventions may be possible. This study aims to identify treatable factors that influence the frequency of exacerbations in patients diagnosed with severe or difficult-to-treat asthma. Material and Methods: A total of 131 patients diagnosed with difficult-to-treat asthma were enrolled in the study at the Allergy and Immunology Unit of İzmir Dr. Suat Seren Chest Diseases and Surgery Training and Research Hospital. Demographic characteristics, clinical parameters, pulmonary function tests, laboratory findings, allergic sensitization profiles, HRCT findings, environmental factors, and treatment regimens were examined in a cross-sectional prospective design. Participants were grouped into those with ≥2 exacerbations (n=37) and 570 cells/mm³ and percentage >12.7%), presence of nasal polyps, history of frequent lung infections, and poor asthma control (ACT score