Anadolu Selçuklu Dönemi'nde Konya mahalle mescitlerinin restorasyon sorunları
The restoration problems of Konya district masjids in Seljukian Period of Anatolia
- Tez No: 178441
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. EMİN BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmada tarih boyunca değişik medeniyetlere ev sahibi olmuş Konya şehri merkezinde yer alan , Anadolu Selçuklu Devletinden günümüze kadar ayakta kalabilmeyi başarmış mahalle mescidleri incelenmiştir. Bu kapsamda mevcut 21 mescid ele alınmış, bu yapıların mevcut durum değerlendirmesi, varsa mevcut fiziki sorunları ve çözüm önerileri araştırılmıştır. Bu mescitlerden iki tanesi rölöve, restorasyon ve restitüsyon projeleriyle ve restorasyon uygulamalarıyla daha detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu araştırmalar sonunda yapılan değerlendirmede bu eserlerin özgün halleriyle yaşatılarak gelecek kuşaklara aktarılabilmesi için öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, small ward mosques, which survive in power from Anadolu Seljuk Empire days up until now, and take place at Konya city center, have been investigated. With this subject 21(twenty-one) small mosques have been observed, with these buildings existing cases, if there is physical problems and solution offers for these problems. 2 (two) of these 21 (twenty-one) small mosques have been analyised more detailed with building survey, restoration, restitution projects and restoration applications. Eventually with this study, offers are composed to carry forward these buildings to years, next parentages.