Ege bölgesindeki küçük ve orta boy ayakkabı sanayinin uluslararası pazarlama imkanlarının incelenmesi
Analyzing international marketing opportunities for aegean region small and medium scale shoe industry
- Tez No: 99670
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAL ÖNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Türkiyede ayakkabı sanayi ağırlıklı olarak Marmara bölgesinde ve Ege bölgesinde faaliyet göstermektedir. Marmara bölgesindeki ayakkabı sanayi ayakkabı üretiminde ve pazarlamasında oldukça yeterli bir yapıya sahiptir. Ancak Ege Bölgesindeki ayakkabı sanayi için ayni şey söylenemez.Ege bölgesindeki ayakkabı sanayi üretimden başlayıp pazarlama fonksiyonlarının yerine getirilmesine kadar ki bütün aşamalarda mevcut olan çeşitli eksiklikler ve yetersizlikler nedeniyle dış pazar fırsatlarını tam olarak değerlendirme olanaklarından yoksun görülmektedir. Ege bölgesinin söz konusu sanayideki ihracat başarısı dünya pazarlarındaki fırsatların değerlendirme yeterliliğine ve dış pazar taleplerine uygun standart ve kalitede mal tedarik edebilmesine bağlıdır. Bu araştırma ile ayakkabı sanayinin mevcut durumu ele alınarak uluslararası pazarlama imkanları incelenmiş ve engellerin aşılması için neler yapılması gerektiği konularına değinilmiştir. Araştırmanın birinci bölümünde Ege bölgesindeki ayakkabı sanayinin Türkiye ayakkabı sanayi içerisindeki yeri ortaya konmuştur. İkinci bölüm sanayi içierisindeki sorunları ele almaktadır. Araştırmanın üçüncü bölümünde sanayinin uluslararası pazarlama imkanları incelenmiş ve yurt dışı pazarlarda başarılı olabilmesinde etkili olan faktörler ele alınmıştır. Araştırmanın son bölümü ise anket çalışmasının sonuçlarını ve yorumlarını içermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In Turkey, shoe industry is located in Marmara region and Aegean region. Shoes industry which is located in Marmara has a rather adequate structure for production and marketing. But in Aegean region shoes industry has not enough possibilities to make profitable use of the foreign market opportunities completely, because of various deficiencies and insufficiencies in all phases ranging from the production to marketing, given that the firms are of small and medium scale, the production can not be produced in terms of quality, sort and variety which is demanded by foreign market. Aegean region has a desire to increase export capacity and to evalute the obstacles to prevent international marketing activity. However for success in the foreign market, companies have to constitute a suitable structure in harmony witli features of the firm and market. Analyzing their possibilities and conditions of foreign market are other factors for success in the international marketing. As a result, the major focus of this dissertation is to evaluate the structure of shoe industry, international marketing opportunities and the obstacles on the way to international marketing. The first part of the dissertation I will briefly analyse the importance of Aegean region in Turkish shoe industry. The second part is concerned with problems in small and medium enterprises which comprise shoe industry in Aegean region. In the third part, I woild like to focus on international marketing opportunities and major factors which are important for international marketing achievement. Finally, a study analysis is made and the data are explained.