Değişim mühendisliği ile işletme etkinliği arasındaki ilişki üzerine karşılıklı bir araştırma
A Comperative research on the relation between BPR and organizational effectiveness
- Tez No: 99671
- Danışmanlar: PROF. DR. NUREL ÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Hızla artan bir rekabet ve dinamik çevreye sahip günümüz iş dünyasında, kalite, ürün ve hizmetlerin tasarım ve üretiminin hızlılığı, kısacası müşteri tatmini en önemli tercih kriteri olmaya başlamıştır. Müşteriler almak istedikleri ürünleri seçerken farklı özellikler arar olmuşlardır. İşte bu nedenle diğerlerinin önüne gerçekten geçmek isteyen, aslında hayatta kalmak isteyen şirketler yeni bazı üretim ve yönetim yaklaşımlarına gereksinim duymaktadırlar. Hayatta kalmak ve başarılı olmak için, şirketler müşterilerinin değişiklik istklerine ve diğer içve dış baskılara uyum sağlamalıdırlar. Şirketlerin bu baskıya yanıtı, ihtiyaç duyulan ve seçilen değişim şekli tamamen o şirketin durumuna ve kendi yapısına bağlıdır ve özeldir. Hızla globalleşen bir dünyada, sadece tehlikeli sorunlar değil aynı zamanda değişim trendinin farkında olan şirketleri bekleyen fırsatlar vardır. Yukarıda belirtildiği gibi, değişimin hızlı olması, bilginin stratejik bir hedef haline gelmesi, bireylerin ve toplumların örgütlerden farklı taleplerde bulunmaları, güçlü bir rekabet, teknolojik yenilikler ve daha yüksek bir hayat standardı yönetim ve üretim düşüncesinde bütünleştirici bir yaklaşım olan değişim mühendisliği kavramının doğmasına sebep olmuştur. Bu çalışma değişim mühendisliğinin dinamik ve karışık bir rekabet ortamında bulunan şirketlerin üzerindeki etkilerini, -öncelikle düşünme şeklimizi değiştirmeliyiz- bakış açısı ile sunmaktadır. Çalışmanın birinci bölümü değişim tanımım ve değişimin neden önemli olduğunu içermektedir. İkinci bölüm ise, iş süreçlerinin değişime adapte edilmesi ve müşteri odaklı, süreç bazlı bir yönetim şekline geçilmesi için bir teknik olarak değişim mühendisliği kavramı üzerinde durmaktadır ve organizasyonların etkinliği, ölçümü ve değişim mühendisliği ile ilişkisini inceler. Son bölüm olan üçüncü bölümde anket uyugalamalan ve değerlendirmeler ile sonuç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the present business with the rise of highly competitive and dynamic environments, quality, design and manufacturing speed of goods and services, that is, customer satisfaction is becoming the most important preference criterias. Customers are now looking at other features when they are choosing the product and services they want to buy. So that Companies which would like to truly excel the others in fact survive, are in need of new production and especially management approaches. To survive and prosper a business must adapt to the changing requirements of it's customers and to other internal and external pressuress. An organisation's response and the kind of change required and selected will depend on it's situation and own structure. In a rapidly globalizing world, there are not only some dengerous problems but alsc some opportunitiy that lies down by waiting for the companies which are aware of tb change trend and ready to use them. As informed above that rapid changes, the perception of information as a strat< c objective, the demands placed on organizations by individuals and societies, formic competitors, technological innovation and a higher life style brought into being the co of Business Process Reengineering which is an integrated approach in productic 1 management science. This study provides a view of the effects of BPR on the companies in this jnic and turbulant environments from a perspective that we first have to change the way e think. The first part of the study includes a description of change together with wh they are important and beneficial. The second part includes the concept of Reengin ring as a technique to adapt business process to change and pass a customer-based, pro* ss-oriented management and outlines the effectiveness of the organisations with explan jn of three methods of measuring it. And the final part includes questionares and their e lUation with last comments.