Yapay zeka uygulamalarıyla hastane satın alma süreçlerinin iyileştirilmesi
Improving hospital purchasing processes with artificial intelligence applications
- Tez No: 996708
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM ÇİMENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızda hastanelerin satın alma süreçlerini yapay zeka teknolojileri ile optimize ederek verimliliği artırmayı ve maliyetleri düşürmeyi amaçlamaktayız. Bu doğrultuda, yapay zeka destekli sistemlerin satın alma süreçlerinde etkin bir şekilde kullanılması hedeflenmektedir. Alınacak ürünün özelliklerinin analiz edilmesi ve bu ihtiyaçlara uygun satın alım süreçlerinin yönetilmesinde yapay zekanın rolü vurgulanmaktadır. Bu doğrultuda Python programlama dilinde yazdığımız bilgisayar programı, HBYS'den elde edilen verileri kullanarak hastada kullanılan ilaç-tıbbi sarf gibi malzemelerin analizini yaptıktan sonra kullanıcının isteği doğrultusunda belirtilen zaman (ay) kadar alınacak stok miktarını raporlamaktadır. Aynı zamanda bu program raporun .xlsx formatında alınabilmesinin yanında bütünleşmiş yapay zeka modülüyle (Google Gemini) birlikte; ilaçların hastada kullanım sıklığı, mevsim koşullarına bağlı olarak ilaç kullanım ortalamasındaki değişimler, narkotik ve soğuk zincir ilaçların kullanıcıya bildirilmesi ve sipariş listesinde bulunan muadil ilaçların belirlenmesi konusunda yorum yaparak iş gücü ve maliyetin en aza indirilmesini sağlarken insani hataların da önüne geçmeyi hedeflemektedir. Özellikle risk analizi, maliyet-fayda değerlendirmesi ve uzun vadeli stratejik planlama süreçlerinde, yapay zekanın sağlayacağı öngörülerle daha bilinçli ve etkili kararlar alınabilecektir. Bunun yanında, bu teknolojiler zaman ve insan kaynağı tasarrufu sağlayarak operasyonel süreçlerin maliyetini düşürecek, aynı zamanda süreçlerdeki hata ve belirsizlikleri minimuma indirecektir.
Özet (Çeviri)
We aim to increase efficiency and reduce costs by optimizing hospital purchasing processes with artificial intelligence technologies. To this end, we aim to effectively utilize AI-powered systems in purchasing processes. The role of artificial intelligence is emphasized in analyzing the characteristics of the product to be purchased and managing purchasing processes tailored to these needs. To this end, the computer program we wrote in Python uses data from the hospital HIMS system to analyze the medication and medical supplies used by the patient and then reports the stock quantities to be purchased for the specified time (month) as requested by the user. This program also provides report exports in .xlsx format, and with its integrated AI module (Google Gemini), it analyzes the frequency of medication use by the patient, changes in average medication use due to seasonal conditions, informs the user of narcotic and cold chain medications, and identifies equivalent medications on the order list, minimizing labor and costs while also preventing human errors. More informed and effective decisions can be made, particularly in risk analysis, cost-benefit assessment, and long-term strategic planning processes, thanks to the insights provided by artificial intelligence. Furthermore, these technologies will reduce operational costs by saving time and human resources, while also minimizing errors and uncertainties in processes.