Fonksiyonel malzeme sentezi ve antimikrobiyal yara örtüsü olarak potansiyelinin incelenmesi
Synthesis of functional materials and investigation of their potential as antimicrobial wound dressings
  1. Tez No: 996735
  2. Yazar: GENCAY YASAV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Kronik yaralar, uzun süreli iltihaplanma, yüksek enfeksiyon riski ve bozulmuş doku yenilenmesi nedeniyle önemli bir klinik sorun olmaya devam etmekte olup, aktif ve uyarlanabilir işlevlere sahip gelişmiş yara pansuman malzemelerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, kronik yara uygulamaları için potansiyel bir yara örtüsü olarak kullanılmak üzere kitosan ve 4-vinilpiridin (4VP) esaslı kopolimer ince filmler, plazma destekli kimyasal buhar biriktirme (PDKBB) yöntemi kullanılarak sentezlenmiştir. Solventsiz ve düşük sıcaklıkta gerçekleştirilen PECVD süreci sayesinde homojen ince film yapılar elde edilmiştir. Kopolimer oluşumu ve yüzey kimyası, UV-Vis spektroskopisi, X-ışını kırınımı(XRD), Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi(FTIR), X-ışını fotoelektron spektroskopisi(XPS) ve taramalı elektron mikroskobu(SEM) ile detaylı olarak incelenmiştir. XPS analizleri, kitosan ve P4VP(poli4vinilpiridin)'ye ait karakteristik bağların ve fonksiyonel grupların aynı film yapısı içerisinde başarıyla yer aldığını ve kopolimerizasyonun gerçekleştiğini doğrulamıştır. XRD sonuçları, elde edilen filmlerin amorf yapıda olduğunu göstermiştir; bu durum, yara örtüsü uygulamaları için istenen esneklik ve yüzey uyumluluğu açısından avantaj sağlamaktadır. SEM görüntüleri, düzgün, çatlak içermeyen ve yüzey morfolojisi kontrollü ince film oluşumunu ortaya koymuştur. Ayrıca, sentezlenen kopolimer filmlerin antimikrobiyal etkinliği hem Gram-negatif Escherichia coli hem de Gram-pozitif Staphylococcus aureus bakterilerine karşı değerlendirilmiş olup, yalnızca kitosan-ko-4VP ince filmlerinde değil, aynı zamanda kitosan ve P4VP ince filmlerinin her birinde de inhibisyon etkisi gözlenmiştir. Elde edilen bulgular, PECVD yöntemiyle üretilen kitosan-ko-4VP ince filmlerin, kimyasal kararlılık, yüzey fonksiyonelliği ve antimikrobiyal özellikleri bir arada sunarak kronik yara örtüsü uygulamaları için umut vadeden bir biyomalzeme adayı olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Chronic wounds remain a significant clinical challenge due to prolonged inflammation, high risk of infection, and impaired tissue regeneration, creating a critical need for advanced wound dressing materials with active and adaptive functionalities. In this study, chitosan- and 4-vinylpyridine (4VP)-based copolymer thin films were synthesized via plasma-enhanced chemical vapor deposition (PECVD) as potential wound dressings for chronic wound applications. The solvent-free and low-temperature PECVD process enabled the formation of homogeneous thin film structures. Copolymer formation and surface chemistry were comprehensively investigated using UV–Vis spectroscopy, X-ray diffraction (XRD), Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR), X-ray photoelectron spectroscopy (XPS), and scanning electron microscopy (SEM). XPS analyses confirmed the successful incorporation of characteristic bonds and functional groups associated with chitosan and poly(4-vinylpyridine) (P4VP) within the same film matrix, verifying copolymerization. XRD results revealed that the obtained films exhibited an amorphous structure, which is advantageous for wound dressing applications due to enhanced flexibility and surface compatibility. SEM images demonstrated the formation of uniform, crack-free thin films with controlled surface morphology. Furthermore, the antimicrobial activity of the synthesized copolymer films was evaluated against both Gram-negative Escherichia coli and Gram-positive bacteria Staphylococcus aureus, and inhibitory effects were observed not only for the chitosan-co-4VP thin films but also for chitosan and 4VP thin films individually. Overall, the results indicate that chitosan-co-4VP copolymer thin films produced by PECVD offer a promising biomaterial platform for chronic wound dressing applications by combining chemical stability, surface functionality, and antimicrobial performance.