Investigation of realism in facial characteristics and anthropomorphic language in the design of multimedia instruction
Multimedya komutlarının tasarımında antropomorfik dil ve yüz karakteristiklerinde gerçekçilik üzerine araştırma
  1. Tez No: 996734
  2. Yazar: ECEM OLÇUM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VALERIE K SIMS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Unıversıty Of Central Florıda
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Yakın geçmişte bilişsel yük ve çok ortamlı öğrenim araştırmalarına duygusal tasarım öğeleri eklenmiştir (Um et al., 2012). Olumlu duyguları ortaya çıkarmanın bir yolu da öğrenme performansını arttırdığı anlaşılan antropomorfik/insan biçimli tasarımların kullanılmasıdır (Um et al., 2012; Plass et al., 2014; Park et al., 2015; Schneider et al., 2018). Mevcut araştırma, üç çalışmada üç tasarım faktörünü araştırmayı amaçlamaktadır: sözel ve görsel tasarımda antropomorfizm, tek kare veya çok kare illüstrasyonlar ve antropomorfik görsel tasarımın gerçekçiliği. İlk çalışma, antropomorfik sözel ve görsel materyallerin hedef popülasyon tarafından antropomorfik olarak algılandığını doğruladı. İkinci ve üçüncü çalışmada, üniversite öğrencilerinin öğrenme performansları, duyuşsal durumları, içsel motivasyonları, üstbilişsel yetenekleri ve bilişsel yük düzeyleri test edildi. İkinci çalışma, bilginin sözlü sunumuyla birlikte tek kare veya çok kare illüstrasyonlardan öğrenmenin öğrenme performansını, bilişsel yükü, üst bilişi, duyuşsal ve motivasyonel deneyimleri etkileyip etkilemeyeceğini araştırdı. Uzamsal yeteneğin rolü de ayrıca dikkate alındı. Sonuçlar gruplar arasında kayda değer bir farklılık olmadığını gösterdi. Bununla birlikte, daha yüksek uzamsal yetenek, tek kare illüstrasyonlarla çalışan bireyler için daha yüksek içsel motivasyonla sonuçlandı ancak bu durum çok kare illüstrasyonlar için geçerli olmadı. Ek olarak, daha düşük uzamsal yetenek, daha yüksek bir üstbilişi ortaya çıkardı. Üçüncü çalışmada, insan benzeri görsel illüstrasyonların ve antropomorfik dilin gerçekçiliği (antropomorfizm mevcut değil, düşük aslına uygunluk seviyesi ve yüksek aslına uygunluk seviyesi) incelenmiştir. Üniversite öğrencilerinin öğrenme performansları anlama ve aktarım testleri ile, içsel motivasyon, duygulanım ve bilişsel yük seviyeleri ise öz bildirim ölçekleri ile ölçülmüştür. Genel olarak, insan benzeri görsel tasarım ve görsel tasarımın aslına uygunluk derecesinin öğrenme performansını, duyuşsal durumu ve motivasyonu etkilemediği anlaşıldı. Bununla birlikte, antropomorfik tasarım öğeleri hakkında hatırlanan ilginç ayrıntıların (çekici detayların) sayısı, tasarım türü ile öğrenme performansı arasındaki ilişkiye aracılık etmiştir. Antropomorfik dilin gerçekçi çizimlerle birlikte kullanılması, daha yüksek çekici ayrıntıları hatırlama performansıyla sonuçlandı ve bu da hem aktarım hem de anlama testlerinde daha yüksek öğrenme performansını öngördü. Sonuçlar, Bilişsel Yük Teorisi ve Medya ile Öğrenmenin Bilişsel-Duyuşsal Teorisi dikkate alınarak tartışıldı.
Özet (Çeviri)
Emotional design elements have recently been added to the research in cognitive load and multimedia learning (Um et al., 2012). One aspect of eliciting positive emotions is to use anthropomorphic design, which has been found to increase learning performance (Um et al., 2012; Plass et al., 2014; Park et al., 2015; Schneider et al., 2018). The current research aimed to investigate three design factors in three studies: anthropomorphism in verbal and visual design, single-frame or multi-frame illustrations, and realism of the anthropomorphic visual design. The first study confirmed that the anthropomorphic verbal and visual materials were perceived as anthropomorphic by the target population. In the second and third study, college students were tested on their learning performance, affective status, intrinsic motivation, metacognitive abilities, and cognitive load levels. The second study investigated whether learning from single-frame or multi-frame illustrations along with verbal presentation of information would impact learning performance, cognitive load, metacognition, affective and motivational experiences. The role of spatial ability was also considered. Results indicated no significant differences among the groups. However, higher spatial ability resulted in higher intrinsic motivation for individuals studying with single-frame but not multi-frame illustrations. Additionally, lower spatial ability led to higher metacognition. In the third study, realism (no anthropomorphism, low fidelity, and high fidelity) of the humanlike visual illustrations and anthropomorphic language were studied. College students' learning performances were measured by comprehension and transfer tests, and intrinsic motivation, affect, and cognitive load levels were measured by self-report measurements. Overall, it was found that the humanlike visual design and the degree of fidelity of the visual design did not impact learning performance, affective status, and motivation. However, the number of interesting details (seductive details) remembered about the anthropomorphic design elements mediated the relationship between the type of design and learning performance. Using anthropomorphic language along with realistic illustrations resulted in higher seductive details recall performance, which in turn, predicted higher learning performance on both transfer and comprehension tests. Results were discussed considering Cognitive Load Theory and Cognitive-Affective Theory of Learning with Media.