Photovoltaic water pumping system for small-scaled irrigation
Güneş enerjisiyle çalışan küçük ölçekli bağımsız sulama sistemleri
  1. Tez No: 996746
  2. Yazar: CAĞFER YANARATEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZHONGFU ZHOU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Swansea Unıversıty
  10. Enstitü: Prıfysgol Abertawe
  11. Ana Bilim Dalı: Yurtdışı Enstitü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, küçük ölçekli uygulamalar için (batarya depolamasız doğrudan bağlı sistemler) fotovoltaik (PV) paneller ile pompaların uyum kriterlerini karşılamak için çok önemli olan faktörleri dikkate alarak PV su pompalama sistemlerinin tasarımını ve performans analizini sunmaktır. Temel hedef, yüksek verimli DC/DC dönüştürme sağlamak ve sistemin maksimum üretkenlikte çalışmasını sürdürmektir. İhtiyacı karşılamak için sistem bileşenlerinin doğru değerlerde seçilmesi büyük önem taşır. Bu çalışma, sadece bir PV panelin doğrudan DC pompayla bağlandığı en basit bağımsız fotovoltaik su pompalama sistemine, DC/DC dönüştürücülere ve çalışma modlarına ilişkin bilgileri içermektedir. Ayrıca sistem gereksinimlerinin tanımı ve hesaplamaları yapılmıştır. Bu parametrelere göre, farklı koşullar için I-V ve P-V eğrileri oluşturularak PV panelin elektriksel özelliklerini göstermek amacıyla tasarım ve simülasyon gerçekleştirilmiştir. PV panelin MPPT kontrolü P&O algoritması kullanılarak yapılmıştır. Boost dönüştürücüde kullanılan cihazların değerleri hesaplanmış ve boost dönüştürücü tasarlanmıştır. PMDC motor matematiksel olarak modellenmiş ve dört farklı kontrol yöntemi kullanılarak kontrolü gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın her aşamasında MATLAB&SIMULINK yazılım ortamı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to present design and performance analysis of PV waterpumping systems by considering the factors that are very important to meet the criteria in matching PVs and pumps (directly coupled systems without battery storage) for smallscale applications. The major consideration is how to achieve high efficiency DC/DC converting and maintaining the operation of the system in the maximum productivity. Selection of the system components with correct values in order to meet the need is of prime importance. This paper includes information about the simplest stand-alone photovoltaic water-pumping system that consists of just a PV panel directly connected to a DC pump (without battery back-up system) but DC/DC converters and their operating modes. Additionally, it involves definition of the system requirements and calculations. According to these parameters, the design and simulation of a PV panel to show its electrical characteristics by generating I-V and P-V curves for various conditions is performed. MPPT control of the PV panel by using P&O algorithm is done. The values of devices used in a boost converter are calculated and then the boost converter designed. PMDC motor is mathematically modelled and its control by using four different control methods are carried out. In every stage of the study, MATLAB&SIMULINK software environment is used.