Farabi'de devlet ve insan anlayışı ve hukuk felsefesi açısından temellendirilmesi
The justification of the concept of state and human in Farabi from the perspective of the philosophy of law
- Tez No: 996745
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVTAP METİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
He was thoroughly acquainted with Greek philosophy, deeply engaged with logic, and later laid the groundwork for Islamic philosophy within the vibrant intellectual atmosphere of Baghdad. His distinctive mode of thinking drew the attention of both his contemporaries and later generations, as he transformed philosophy into a tool for understanding both religious and social realities. Al-Fārābī's political philosophy emerges as a natural extension of his metaphysical framework. For him, concepts such as society, leadership, the state, the purpose of communal life, and the structure of political order are all intrinsically linked to the understanding of the highest being. In this sense, political existence is not a separate domain but rather an integral part of his broader ontology. While al-Fārābī drew the essence of his political thought from Plato and Aristotle, he infused it with an Islamic spirit and, under the guidance of divine values, formulated original principles of governance, theories of the state, and reflections on human rights. Although he often regarded Plato and Aristotle in near-prophetic terms, his vision of the“virtuous city”(al-madīna al-fāḍila) is uniquely his own, both in its substance and structure. This doctoral dissertation aims to examine al-Fārābī's conception of the human being and the state from a legal–philosophical perspective. It argues that his legal thought within the ideal city is no less profound than his political theory, and deserves equal scholarly attention.
Özet (Çeviri)
Fârâbî, İslam felsefesi tarihinde bir başlangıç noktasıdır; Yunan felsefesinin temel ilkeleri ile İslam dininin esaslarını mezc ederek özgün bir düşünce sistemi inşa eden kurucu bir filozoftur.“Muallim-i Sânî”(İkinci Öğretmen) olarak anılan Fârâbî, yaklaşık 1200 yıl önce Sokrates, Eflatun ve Aristoteles ile başlayan yolu İslam coğrafyasında ilk kez sürdüren düşünürdür.Yunan felsefesini tanımış, mantıkla derinlemesine meşgul olmuş ve ardından Bağdat'ın İslamî entelektüel ortamında İslam felsefesinin temellerini atmıştır. O, düşünme biçimiyle hem döneminin hem de sonraki çağların dikkatini çekmiş ve felsefeyi dini ve toplumsal anlayışın bir aracı hâline getirmiştir. Fârâbî'nin siyaset felsefesi, varlık anlayışının bir devamı niteliğindedir. Zira onun için insan toplumu, yönetici, devlet, toplumsal hayatın amacı ve siyasî düzen, doğrudan en yüce varlık anlayışıyla ilişkili meselelerdir. Bu bakımdan siyasal varlık, genel varlık anlayışının ayrılmaz bir parçasıdır. Fârâbî, siyaset felsefesinin özünü Eflatun ve Aristoteles'ten almış, fakat onu İslamî bir ruhla yoğurarak ilahî değerler ışığında yönetim ilkeleri, devlet teorileri ve insan hakları üzerine özgün bir sistem ortaya koymuştur. Her ne kadar Eflatun ve Aristoteles'i neredeyse peygamber konumunda değerlendirse de, onun erdemli şehir tasavvuru, içerik ve yapı itibariyle tamamen kendisine mahsustur. Bu doktora tezinde, Fârâbî'nin insan ve devlet anlayışını hukukî bir zeminde inceleyerek, onun ideal şehirdeki hukuk düşüncesinin de en az siyaset teorisi kadar derinlikli olduğunu ortaya koyacağız.