Çalışan otantikliği ile iş yaşamında yalnızlık arasındaki ilişkide algılanan yönetici desteğinin moderatör etkisi
The moderating effect of perceived supervisor support on the relationship between employee authenticity and loneliness at work
- Tez No: 996747
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK IŞILAY ÜÇOK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda otantiklik kavramı, farklı disiplinlerde ele alınmakta; örgütsel literatürde ise büyük ölçüde otantik liderlik ve otantik yaşam boyutu üzerinden incelenmektedir. Buna karşın, örgütsel bağlamda çalışan otantikliği konusundaki çalışmaların, özellikle ulusal literatürde sınırlı olduğu ve çalışan otantikliği ile iş yaşamında yalnızlık arasındaki ilişkiyi doğrudan ele alan bir araştırmaya rastlanmadığı görülmektedir. Bu araştırma, söz konusu iki boşluğu gidermek amacıyla, çalışan otantikliği ile iş yaşamında yalnızlık arasındaki ilişkiyi incelemeyi ve bu ilişkide algılanan yönetici desteğinin moderatör rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklemini, Türkiye'de özel sektörde kar amacı güden işletmelerde çalışan 405 beyaz yakalı katılımcı oluşturmaktadır. Veriler, tesadüfi olmayan örnekleme yöntemleriyle anket yoluyla toplanmış ve nicel analiz teknikleriyle değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, çalışan otantikliği ile iş yaşamında yalnızlık arasında negatif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle çalışan otantikliğinin kendine yabancılaşma boyutunun, iş yaşamında yalnızlık ve alt boyutlarını yordama açısından en güçlü ve tutarlı değişken olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte, algılanan yönetici desteğinin, çalışan otantikliği ile iş yaşamında yalnızlık arasındaki ilişkide istatistiksel olarak anlamlı bir moderatör etkisinin bulunmadığı izlenmiştir. Bu araştırma, çalışan otantikliği ile iş yaşamında yalnızlık arasındaki ilişkiyi ortaya koyarak, iş yaşamında yalnızlık literatürüne yeni bir öncül önermekte; elde edilen bulguların örgütler, yöneticiler ve özellikle İnsan Kaynakları uygulamaları açısından, çalışanların içsel ve psikolojik süreçlerini anlamaya, destekleyici çalışma ortamları oluşturmaya yönelik önemli pratik çıkarımlar sunduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the concept of authenticity has attracted attention across various disciplines; however, within the organizational literature, it has predominantly been examined through the lenses of authentic leadership and authentic living dimension. Despite this, studies focusing on employee authenticity in organizational contexts remain limited, especially in the national literature, and no research has been found that directly examines the relationship between employee authenticity and loneliness at work. This reserach aims to address these gaps by investigating the relationship between employee authenticity and loneliness at work, and examining the moderating role of perceived supervisor support on this relationship. The sample consists of 405 white-collar employees working in for-profit private sector organizations in Türkiye. Data were collected using non-probability sampling methods through survey and analyzed through quantitative research techniques. The findings demonstrate a statistically significant negative relationship between employee authenticity and loneliness at work. Specifically, self-alienation dimension of employee authenticity was found to be the strongest and most consistent predictor of loneliness at work and its subdimensions. However, the results indicate that perceived supervisor support does not have a statistically significant moderating effect on this relationship. By revealing the relationship between employee authenticity and loneliness at work, this study contributes to the loneliness at work literature by suggesting employee authenticity as a novel antecedent. Furthermore, the findings are considered to offer important practical implications for organizations, managers, and particularly Human Resources practices, in terms of fostering a deeper understanding of employees' internal and psychological processes and promoting supportive work environments.