Sosyal Bilgiler eğitiminde Metin Özdamarlar'a ait çocuk kitaplarının rolü
The role of children's books by Metin Özdamarlar in Social Studies education
- Tez No: 996774
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Sosyal Bilgiler dersinde kullanılan çocuk edebiyatı kitapları, öğrencilerin ilgisini çekmesi, soyut kavramları somutlaştırması, değerlerin öğrencilere aktarılması açısından önemli bir potansiyele sahiptir. Bu bağlamda Metin Özdamarlar'ın çocuk kitaplarının derslerde nasıl kullanıldığı ve öğretim programıyla uyumu araştırılmaya değer bir konu olarak görülmüştür. Bu araştırmanın amacı; Sosyal Bilgiler dersinde Metin Özdamarlar'a ait çocuk kitaplarının öğretmenler tarafından derslerde nasıl kullanıldığının incelenmesi, öğretmenlerin kullandıkları kitapların analiz edilmesi ve yazar görüşlerinin alınmasıdır. Araştırmada iç içe geçmiş tek durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını 2024-2025 öğretim yılında Eskişehir'de farklı okullarda görev yapan öğretmenler ve yazar Metin Özdamarlar oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, öğretmenler ve yazardan yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Kitaplara ilişkin veriler ise doküman incelemesi yöntemiyle toplanmıştır. Araştırma verilerinin analizi, araştırma soruları doğrultusunda içerik analizi yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, Metin Özdamarlar'a ait çocuk kitaplarının derslerde Sosyal Bilgiler dersinde yer alan bilgi, beceri, değer öğretiminde kullanılabildiği, kitapların öğretim programı kazanımlarına uygun olduğu bulgularına ulaşılmıştır. Araştırmada ulaşılan sonuçlar doğrultusunda, kitapların daha ulaşılabilir olması önerilmektedir
Özet (Çeviri)
Children's literature books used in Social Studies classes have significant potential in terms of capturing students' interest, making abstract concepts concrete, and conveying values to students. In this context, how Metin Özdamarlar's children's books are used in lessons and their compatibility with the curriculum has been considered a topic worthy of research. The purpose of this study is to examine how teachers use children's books by Metin Özdamarlar in Social Studies lessons, analyze the books used by teachers, and obtain the authors' opinions. A nested case-control study was used in the research. The participants in the study were teachers working at different schools in Eskişehir during the 2024-2025 academic year and author Metin Özdamarlar. The data for the study were collected from teachers and the author using a semi-structured interview form. Data related to books was collected using the document review method. The analysis of the research data was conducted using content analysis methods in line with the research questions. The research concluded that children's books by Metin Özdamarlar can be used in Social Studies lessons to teach knowledge, skills, and values, and that the books are consistent with the teaching program's learning outcomes. Based on the findings of the study, it is recommended that books be made more accessible.