10-14 yaş grubu çocuklarda serbest zaman etkinliği olarak hemsball sporunun akran zorbalığı üzerine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of hemsball sport as a leisure time activity on peer bullying in children aged 10-14
  1. Tez No: 996775
  2. Yazar: ORÇUN İPEKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR PEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması ile olumlu bir serbest zaman etkinliği olduğu düşünülen Hemsball sporunun ortaokul çağı çocuklarında akran zorbalığı üzerine etkisi belirlenmek istenmiştir. Çalışmanın amacı 10-14 yaş grubu çocukların serbest zaman etkinliği olarak Hemsball branşının akran zorbalığı üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Araştırmadaki çalışma grubu Isparta'da il merkezinde yaşayan 10-14 yaş grubu 63 çocuktan oluşmaktadır. Öğrencilerin ortaokul düzeyi olması, bütün soruların doğru şekilde anlaşılıp cevaplandırılmasında sorunlara yol açmıştır. Bu nedenle araştırma için kontrol grup kullanılmamış zayıf deneysel modellerden tek grup öntest-sontest modeli tercih edilmiştir. Örnekleme Akran Zorbalığı Belirleme Ölçeği-Ergen Formu uygulanmış, ardından öğrencilere 3 ay haftada 1,5 saat Hemsball sporu uygulanmıştır. 3 ayın sonunda anket yeniden uygulanarak sonuçlar değerlendirilmiştir. Öntest-sontest deseninde elde edilen veriler SPSS 25.0 programına yüklenmiştir. Demografik değişkenler için frekans analizleri yapılmış, ardından anket sonuçlarına Mann Whitney U analizi uygulanmıştır. Bu şekilde öğrencilerin Hemsball etkinliği sonrası akran zorbalığı sorularına verdikleri yanıtlardaki değişim gözlenmiştir. Çalışmanın bulgularına göre sonuç olarak elde edilen tüm bulgular neticesinde bir serbest zaman etkinliği olarak Hemsball sporunun 10-14 yaş grubu çocuklarda akran zorbalığı yapma ve akran zorbalığına maruz kalma durumlarında olumlu değişimlere yol açtığını söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
This thesis study aimed to determine the effect of the sport of Hemsball, which is considered a positive leisure-time activity, on peer bullying among middle school–aged children. The purpose of the study was to investigate the impact of Hemsball as a leisure-time activity on peer bullying in children aged 10–14. The study group consisted of 63 children aged 10–14 living in the city center of Isparta. Because the participants were at the middle school level, difficulties were encountered in ensuring that all questions were fully understood and accurately answered. Therefore, instead of using a control group, a weak experimental design—specifically, a single-group pretest–posttest model—was preferred for the study. The Peer Bullying Identification Scale – Adolescent Form was administered to the participants, followed by the implementation of Hemsball training for 1.5 hours per week over a period of three months. At the end of the three-month period, the questionnaire was re-administered and the results were evaluated. The data obtained from the pretest–posttest design were entered into the SPSS 25.0 software package. Frequency analyses were conducted for demographic variables, and the Mann–Whitney U test was subsequently applied to the questionnaire results. In this manner, changes in students' responses to the peer bullying items following participation in Hemsball activities were examined. Based on the findings of the study, it can be concluded that Hemsball, as a leisure-time activity, leads to positive changes in both engaging in peer bullying and being exposed to peer bullying among children aged 10–14.