Osmanlı'dan günümüze askeri eğitim, jandarma kolluk eğitimi
Military training from the Ottoman period to the present day, gendarmerie law enforcement training
- Tez No: 996773
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; toplumsal hayatta yasal otoritenin aksatılmadan yürütülmesi, kişilerin korku duymadan yaşayabilmesi için güvenli ortamı sağlayan genel kolluk teşkilatları arasında yerini alan Türk Jandarmasının, Osmanlı'dan günümüze askeri eğitim temelinde aldığı kolluk eğitimini incelemektir. Çalışmada, Jandarma kolluk eğitimin verildiği kurumların tarih kronolojisinde değişimleri ve okul müfredatları incelemek ve günümüz jandarmasının aldığı eğitimlere, gelişen teknoloji ile kolluk eğitiminin dijitalleşmesine odaklanmaktadır. Jandarma teşkilatında subay, astsubay, uzman jandarma ve jandarma uzman çavuş gibi çeşitli rütbelerde görev yapan personelin mesleğe giriş şartlarının neler olduğunu ortaya koyarak, jandarma teşkilatına katılmak isteyecek Türk milletinin değerli evlatlarına yol göstermek arzu edilmektedir. Bu çalışma ile adaleti ilk tesis edecek olan Jandarmanın almış olduğu eğitimin günümüz şartlarını karşılayıp karşılamadığı incelenerek kolluk eğitiminin geçmişi ve geleceği araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine the military-based law enforcement training received by the Turkish Gendarmerie, a general law enforcement organization that ensures the uninterrupted enforcement of legal order in society and ensures a safe environment for individuals to live fearlessly, from the Ottoman Empire to the present. This study examines the changes in the chronology of the institutions providing Gendarmerie law enforcement training and their school curricula, focusing on the training received by today's Gendarmerie and the digitalization of law enforcement training with advancing technology. By revealing the entry requirements for personnel serving in various ranks within the Gendarmerie, such as officers, non-commissioned officers, specialist gendarmes, and specialist gendarmerie sergeants, it aims to guide the esteemed members of the Turkish nation who wish to join the Gendarmerie. This study examines whether the training received by the Gendarmerie, the first to establish justice, meets today's requirements and explores the past and future of law enforcement training.